Czym jest sufit napinany?
Sam sufit napinany wykonany jest z napiętego materiału, montowanego poniżej stropu. Wykonuje się go z wytrzymałego, ale także elastycznego materiału winylowego, który wyglądem przypomina naciągniętą tkaninę. Podczas montażu jest podgrzewany i nakładany na wcześniej przygotowaną konstrukcję. Napina się go pomiędzy wypoziomowanymi szynami, które utrzymują całość. Takie sufity wyróżnia ogromny wybór kolorów i faktur. To ozdoba, która pasuje niemal do każdego wnętrza. Mogą być matowe, przepuszczające światło, lustrzane oraz z efektem 3D. Wykonywane są na miarę, przez co są perfekcyjnie dopasowane do miejsca i wymiarów konkretnego pomieszczenia. Każdy sufit napinany może być podświetlony oświetleniem LED w dowolnej palecie kolorystycznej. Znajdziemy odcienie ciepłe, zimne i neutralne lub RGB.
Sufit napinany z efektem 3D
To niezwykle ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala na stworzenie spektakularnej iluzji trójwymiarowego rysunku, fotografii czy ornamentu. Zwykle są to obrazy nocnego nieba, chmur, kwiatów, obiekty kosmiczne, krajobrazy, rysunki fantasy czy nietypowe ornamenty. Mogą to być także detale architektoniczne. Freski, witraże czy sklepienia katedr tworzą poczucie powagi danego pomieszczenia oraz wizualnie powiększają przestrzeń, podnosząc optycznie jego wysokość. Generalnie takie sufity doskonale powiększają wysokość pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ obraz 3D sprawia, że nasz wzrok dostrzega głębię i objętość obrazu. Ale jest to możliwe do osiągnięcia jedynie w przypadku użycia wysokiej jakości druku oraz dbałości o każdy szczegół, szczególnie linii, które tworzą obraz oraz odblaskowych cząsteczek zapewniających załamywanie wiązki światła.
Produkcja
Sufity napinane 3D można wyprodukować przy użyciu kilku technologii. Pierwszą z nich jest wykorzystanie specjalnych elementów graficznych, drugą dodanie do klasycznych już istniejących elementów graficznych 3D. Pierwsza metoda jest popularniejsza. Na płótno nanoszony jest obraz 3D, który został stworzony w specjalnym programie komputerowym. W ten sposób zyskujemy przede wszystkim szybko interesujący nas wzór. Jest to także łatwo dostępna technologia. Wadą takiego rozwiązania jest z kolei fakt, że efekt 3D widoczny jest tylko wtedy, kiedy patrzymy na sufit pod odpowiednim kątem. To oznacza, że już na etapie projektu trzeba dokładnie przemyśleć jego koncepcję tak, aby efekt było widać z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Do produkcji używa się sufitów napinanych z tkaniny i folii o różnych teksturach. Nie ogranicza nas to do jednego rozwiązania.
Jakie są zalety sufitów napinanych z efektem 3D?
Przede wszystkim instalacja jest bardzo łatwa i nie pozostawia praktycznie żadnego bałaganu. Sufity napinane z efektem 3D wyróżnia też łatwa pielęgnacja, ponieważ ich powierzchnia jest odporna na osiadanie kurzu. Samego czyszczenia można łatwo dokonać za pomocą specjalnych środków czyszczących. W dodatku są to rozwiązania, które charakteryzuje wysoki poziom ekologiczności. Płótna napinane, jak i elementy montażowe to produkty bezpieczne tak samo dla ludzi, jak i zwierząt oraz roślin domowych. To doskonały pomysł na ukrycie nierówności sufitu, ale także komunikacji inżynieryjnej. Warto także pamiętać, że taki system doskonale pochłania dźwięki.
A jakie są wady?
Oprócz oczywistych designerskich zalet projektów sufitów napinanych z efektem 3D należy wyróżnić żywotność. Ale nie są one odporne na bardzo niskie temperatury, uderzenia czy zadrapania oraz oddziaływanie pary wodnej. Jednak są to wady, których można w łatwy sposób uniknąć, poprzez stosowanie się do porad producentów. Wielu z nich podczas montażu udziela rekomendacji, które pokazują, jak właściwie je pielęgnować, aby służyły przez lata, jak niektórzy zaświadczają nawet do 20 lat.
Cena
Sufity napinane generalnie są droższym rozwiązaniem od sufitów podwieszanych. A te z efektem 3D mogą mieć jeszcze wyższą cenę. Ale nawet w tym przypadku cena jest w miarę ekonomiczna, ponieważ opłaca się w dłuższej perspektywie – zachowuje odpowiedni wygląd nawet do 20 lat. Nie są wymagające w pielęgnacji, a sam montaż zajmuje kilka godzin. Ostateczny koszt oczywiście zależy od wyboru techniki, płótna, nadruku i wielu innych aspektów. W tym celu warto zajrzeć na strony producentów i sprawdzić cenę dla interesującego nas wariantu. Cena za metr zaczyna się już od 100 złotych. Czy jest to drogo, warto ocenić samemu, ponieważ uzyskany efekt z pewnością na tani nie wygląda.
Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl
Zdjęcia: materiał partnera