Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Naturalne sposoby na wzmocnienie roślin, czyli preparaty zrobione z domowych produktów, półproduktów lub odpadków są dla wielu gatunków świetnym rozwiązaniem. Łatwo przyswajalne, pełne cennych składników podawanych w bezpiecznym stężeniu stanowią najprostszą receptę na zdrowy wzrost. Juka ogrodowa wprost uwielbia naturalne odżywki, dlatego, gdy zbliża się jesień, podaję jej zamiennie te trzy nawozy. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego na jukę działają najlepiej.

Czytaj artykuł 

Niewiele jest takich krzewów, które jednocześnie wypełniają przestrzeń zielenią, a przy tym dekorują ją olbrzymimi kwiatostanami. Hortensje są niezwykłą ozdobą ogrodu, ale mają też wyjątkowe potrzeby. Wystarczy drobny błąd w pielęgnacji, a kolorowe pukle kwiatów brązowieją. Jak ratować marniejące hortensje? Istnieje pewien prosty sposób. Właśnie zebrałeś świeżutkie, chrupkie ogórki z grządki na letnią sałatkę? To idealny moment, by przygotować "wodny opatrunek" hortensjom na ratunek.

Czytaj artykuł 

Wszyscy wokół wciąż sadzą szpalery z tui, ale dla ciebie wysoka, zielona ściana „wieje nudą”? Wiem, co w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Różany żywopłot mocno kwitnący i subtelnie pachnący, który stworzy gęstą barierę dla spojrzeń, brzmi fantastycznie. To moje ogrodowe odkrycie, nie wymagał wiele pracy, a już po 2 latach sąsiedzi przecierali oczy ze zdumienia, jak wyrósł i odmienił otoczenie. Z tego poradnika dowiesz się, jak wybrać najlepsze róże na żywopłot i dlaczego ta propozycja nie ma sobie równych.

Czytaj artykuł 

Kwitnie energetyzująco w odcieniu ognistej pomarańczy, a po wstawieniu do wody roztacza wokół charakterystyczną woń szafranu. Jedni znają tę roślinę pod nazwą cynobrówka, inni jako kroksomia Lucifer. Wyglądem przypomina mieczyki i jest bezsprzecznie jedną z piękniejszych propozycji na rabaty. U mnie rośnie na tarasie, u mojej mamy zdobi wejście do domu. Chcesz, aby i twój ogród błyszczał na tle innych oryginalną kompozycją czerwieni i zieleni od czerwca aż do jesieni? Oto roślina, która mu tu zapewni.

Czytaj artykuł 

Liście róży zainfekowane czarną plamistością, a konkretnie odpowiedzialnymi za jej rozwój zarodnikami grzyba, wyraźnie zmieniają swój wygląd, dlatego nie sposób przeoczyć rozwoju choroby. Jednak walka z nią wymaga właściwych środków, które pozwolą ci bezpiecznie dla roślin rozprawić się z chorobą. Zauważyłeś niepokojące, ciemne przebarwienia na soczyście zielonych liściach? Ten sposób na czarne plamy na liściach róży stosuję od lat. Chroni przed całkowitym uszkodzeniem krzewów, jak dobry środek antygrzybiczny.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Spośród wszystkich krzewów owocowych, ten jeden królował dawniej na działkach i w ogrodach, pozostawiając w cieniu krzaki malin czy porzeczek. Nasi dziadkowie zachwycali się jego owocami oraz ich cennymi wartościami, których aronia ma niezliczenie wiele. Uprawa i pielęgnacja aronii jest tak nieskomplikowana, że postanowiłam posadzić kilka odmian, teraz mam spory zagajnik, a owoców co roku dojrzewa tyle, że obdzielam przyjaciół. Sprawdź, jak rośnie aronia i dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Szukasz roślin, które od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni będą pięknie prezentowały się w twoim ogrodzie? A może nie wiesz, co posadzić na skarpie, by uzyskać ciekawy efekt? W obu tych przypadkach warto postawić na tawulca pogiętego – łatwy w uprawie krzew, który szybko odmieni każdą rabatę i ogrodowy pagórek.

Czytaj artykuł 

Indygowiec Kiryłowa może nie imponuje rozmiarem, ale zachwyca letnimi kwiatami i jesiennymi liśćmi. W ciągu roku przebarwia się z soczystej zieleni na liliowy róż, by ostatecznie rozpalić ogród złotem. Wystarczy, że poświęcisz mu chwilę, a z niepozornej sadzonki wyrośnie krzew, który przyciągnie gromadę motyli i wszystkie spojrzenia. Uprawa indygowca Kiryłowa w naszym klimacie wcale nie jest trudna, podpowiadamy, co robić, by kwitł tak, jak zwykł to robić na Dalekim Wschodzie.

Czytaj artykuł 

Dalie zakwitają kulami pełnymi płatków w energetyzujących kolorach, a przy tym są synonimem ogrodowej elegancji. Kochały je nasze babcie i nam również przyjemność sprawia podziwianie, jak dekorują rabaty aż do przymrozków. Jednak moje kwiaty w tamtym roku zmarniały, a ich liście zżółkły. Sąsiadka zdiagnozowała problem - brak letniego nawożenia. Pielęgnacja dalii latem to klucz, dlatego teraz pamiętam, by podać im tę prostą odżywkę, gdy tylko zbliża się czas kwitnienia, jest bezkonkurencyjna.

Czytaj artykuł 

Kwiaty piwonii to jedna z najelegantszych ozdób mojego ogrodu. Pielęgnuję je uważnie, by wydawały coraz więcej pełnych, pachnących pąków i otwierały się ku słońcu dziesiątkami kolorowych płatków. Ostatnio znajoma ogrodniczka zwróciła mi uwagę, że zbliża się czas ważnego zabiegu, o którym prawie bym zapomniała. Raz-dwa chwyciłam za narzędzia. Tak jak ja skorzystaj ze wskazówek doświadczonej ogrodniczki i dowiedz się, jak przycinać piwonie jesienią, by imponująco potroiły kwitnienie.

Czytaj artykuł 

Należy do bylin sadzonych zarówno w naturalistycznych, jak i nowoczesnych ogrodach i to nie bez przyczyny. Kocimiętka jest odporna na niekorzystne warunki, jak chłód czy susza, a jej uprawa nie stwarza problemów. Sprawdza się w donicach lub na rabacie, ale pamiętaj, że to nie jedyny możliwy wybór. Istnieje długa lista kwiatów, które z powodzeniem zastąpią tę bylinę. Wyróżnij swój ogród, tworząc w nim bajkową scenerię pełną fioletowo-niebieskich kwiatów. Podpowiadamy, co uprawiać zamiast kocimiętki – sąsiedzi nie przestaną pytać o rośliny.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Spośród szeregu czynności ogrodowych, które należy wykonać w uprawie krzewów różanych, jedną z ważniejszych jest oczyszczanie pędów z więdnących kwiatów. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, lecz także korzystnie wpływa na kondycję roślin. Chcesz, by twoje róże kwitły okazalej i stały się klejnotem koronnym ogrodu? Nie pozwól, by na krzewach smętnie zwisały suche kwiaty. Tłumaczymy, dlaczego usuwanie przekwitniętych róż jest takie ważne.

Czytaj artykuł 

Jedni uprawiają lawendę, by tworzyć ekologiczne kosmetyki, aromatyczne woreczki do szaf czy suszone dekoracje. Inni wolą po prostu podziwiać jej piękne kwiaty, ciesząc się roztaczanym w ogrodzie aromatem. Lawenda ma wiele zalet od dekoracyjnych po odstraszające owady. Jednak, aby mogła rosnąć i nieść ze sobą cały pakiet korzyści z uprawy, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja z przycinaniem na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Podpowiadamy, jak przycinać lawendę, by bujnie kwitła co roku, wytwarzała mniej zdrewniałych pędów i nie traciła wyjątkowych walorów.

Czytaj artykuł 

Obecność niektórych szkodników prowadził wyłącznie do pogorszenia kondycji wizualnej roślin i obniżenia ich dekoracyjności na rabatach. Jednak wiele owadów mniejszych i większych rozmiarów, żerując na różach, potrafi krok po kroku wyniszczać krzewy, prowadząc do zahamowania ich wzrostu, ograniczenia kwitnienia i powolnego obumierania. Aby w porę zadziałać, musisz dobrze poznać swoich wrogów. Oto główne szkodniki róż – nie wszystkie możesz znać, ale wszystkim możesz stawić czoła.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.