Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Smak zupy szczawiowej jest dla wielu z nas doskonale znany, ale czy wiedziałeś, że z tej niepozornej rośliny da się zrobić płyn do usuwania pleśni, a nawet środek na miodówki, mszyce i przędziorki? Okazuje się, że szczaw, zbierany przez całe pokolenia na łąkach, warto uprawiać w ogródku, aby na różne sposoby wykorzystywać jego walory, nie tylko smakowe. Sadzenie i pielęgnacja szczawiu są łatwe, ale warto poznać ich tajniki, bo niektóre działania potrafią momentalnie pobudzić wzrost pysznych, kwaskowatych, zielonych listków. Zrób to jak najszybciej, a jeszcze w tym sezonie zdążysz nacieszyć się ich smakiem.

Czytaj artykuł 

Pelargonie należą do najchętniej sadzonych kwiatów kwitnących - są wyjątkowo odporne, barwne i dostępne w tylu odmianach, że każdy z ich pomocą jest w stanie stworzyć oryginalny kwietny zakątek. Odmiany pachnące na balkonach odstraszają komary i osy, są też... jadalne. Można dekorować nimi dania, podkreślając aromat i smak. Aby kwitły bujnie, trzeba jednak dobrze je odżywiać, bo pelargonie źle znoszą niedobory składników odżywczych. Wiemy, kiedy i jak często nawozić pelargonie oraz czym je dokarmiać, nie wydając ani grosza. Myślisz, że to żart? Bynajmniej. Potrzebne produkty masz już w kuchni, wystarczy, że odpowiednio je wykorzystasz.

Czytaj artykuł 

Budowa domu to wieloetapowa inwestycja. Jednym z najważniejszych punktów jest przygotowanie solidnej konstrukcji dachu, czyli więźby dachowej. Najczęściej używa się w tym celu dobrej jakości drewna. Który gatunek sprawdzi się najlepiej i jak obliczyć, ile potrzeba drewna na dach? Dowiedz się więcej o rodzajach materiałów, ich kluczowych parametrach oraz sprawdź orientacyjny koszt planowanego przedsięwzięcia.

Czytaj artykuł 

Otwarte połączenie nowoczesnej kuchni z salonem w ostatnich latach zyskało wielu zwolenników. Dzięki temu rozwiązaniu każde wnętrze optycznie wydaje się większe, a przestrzeń wspólna lepiej zagospodarowana. A gdybyś tak zapragnął zrobić nieco inaczej i wizualnie rozdzielić oba te wnętrza? Ciekawą opcją byłoby też stworzenie takiej aranżacji, w której możliwe staje się łączenie i oddzielanie kuchni oraz części dziennej w zależności od potrzeb. Planujesz małą reorganizację wnętrza? Wypróbuj nowatorskie rozwiązania, które, zachowując cechy otwartej przestrzeni, stworzą dwa funkcjonalne i piękne wnętrza. Jest ich co najmniej kilka.

Czytaj artykuł 

Nieestetyczny wygląd trawnika to coś, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Tym bardziej, gdy pokrywają go tu i ówdzie żółte przebarwienia, będące zwykle objawem poważniejszych uszkodzeń nie tylko powierzchniowych, ale i tych pojawiających się na korzeniach traw. Jak zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku, których dotychczas był naszą małą wielką dumą? Podstawą jest prawidłowa diagnoza – sprawdź, co stoi za zniszczeniem zieleni wokół domu i wykorzystaj nasz patent na przywrócenie jej zdrowia i pięknego wyglądu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Długie, gęsto usiane kielichowatymi kwiatami pędy supertunii Vista potrafią dorastać nawet do dwóch metrów, tworząc w donicach stojących i podwieszanych barwne kaskady, utrzymujące się od maja do nawet połowy listopada. To supermocna odmiana petunii zwisającej, której estetyka, odporność na zmienne warunki pogodowe i szaleńczo szybki wzrost sprawiają, że ogrodnicy ją wprost uwielbiają. Zapewnij jej odrobinę uwagi, a zakwitnie obficie w jednym, dwóch lub wielu kolorach, a jej ozdobne paski będą prawdziwą „wisienką na torcie” kwiatowej kompozycji.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Bywa nazywana lawendą syberyjską, choć ze znaną nam lawendą niewiele ma wspólnego. Pokrojem przypomina dorodne krzewy magnolii, ale jej wiechowate kwiaty, postrzępione, rozwichrzone i niezwykle gęsto osadzone, utrzymują się na gałęziach nawet przez kilka miesięcy, o ile tylko warunki temu sprzyjają. Lagerstroemia indyjska, najdłużej kwitnący krzew ze znanych mi okazów, maluje zdominowane zielenią krajobrazy na intensywne odcienie różu, fioletu lub czerwieni, stając się główną dekoracją przestrzeni. Poznaj jej najpopularniejsze odmiany i wybierz tę, która już wkrótce stanie się królową twojego ogrodu.

Czytaj artykuł 

Naturalnie wyglądające rabaty w rozmaitych kolorach, o pasujących do siebie strukturach i ciekawych kształtach kwiatów to coś, o czym marzą ogrodnicy. Łatwo da się wybrać ciekawe rośliny spośród tych, które spodobały nam się od pierwszej chwili, gdy przemierzaliśmy aleje pobliskiej szkółki ogrodniczej. Jednak stworzenie z nich spójnej kompozycji nie należy już do najprostszych. Jakie kwiaty wybrać na rabaty i jak je łączyć, aby efekt był naprawdę zachwycający? Tych 5 roślin pasuje do siebie jak ulał i to niezależnie od tego, jak je przetasujesz.

Czytaj artykuł 

Zakładając warzywnik z pysznymi odmianami pomidorów, warto zadbać o odpowiednich towarzyszy uprawy dla sadzonek, aby sąsiadując na grządkach, zapewniły sobie najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Wiele roślin w umiejętnej uprawie współrzędnej pozwala np. ograniczyć stosowanie chemii ochronnej w ogrodzie, bo wydzielają substancje i zapachy odstraszające szkodniki. Ale to jeszcze nic, gdyż niektóre wzajemnie poprawiają smak plonów. Co sadzić między pomidorami, żeby miały soczyste owoce? Oto niezawodne towarzystwo dla twoich krzaczków – dzięki niemu pomidory będą bajecznie pachnieć i jeszcze lepiej smakować.

Czytaj artykuł 

Możesz wybrać najlepsze odmiany i posadzić zdrowe sadzonki w dobrej ziemi w skrzyni, beczce z systemem nawadniającym czy słonecznych grządkach, ale jeśli popełnisz któryś z tych błędów, zapewne nie zaowocują tak, jakbyś chciał. W skrajnych przypadkach mogą w ogóle nie zawiązać owoców, a ty w ten sposób zmarnujesz czas oraz roślinki. Nie daj sobie wmówić, że uprawa truskawek to pestka. Zanim się do niej zabierzesz, dokładnie sprawdź, jak sadzić truskawki – poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez zawiłości tego procesu i uchroni przed masą drobnych błędów, które niweczą szanse na słodkie owoce.

Czytaj artykuł 

Po majowej Zimnej Zośce przychodzi moment, w którym na grządki trafia warzywo uwielbiane przez ogrodników. Od lata wiedzie prym w warzywnikach, a jego owoce są chętnie spożywane na przynajmniej kilka sposobów. Przygotowujesz rozsadę i właśnie rozważasz wybór odmiany? Ogórek Marketmore, jeden z najlepszych na świecie, wspaniale plonuje i ma duże, jędrne owoce, które ani nie zżółkną, ani nie stają się gorzkie. Poprowadź go wertykalnie na podporach – owocowanie będzie dłuższe, zbiory łatwiejsze, a ty zyskasz przestrzeń na kolejne sadzonki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Efektownie kwitnie, hipnotyzuje zapachem i jest symbolem wiosny – tej prawdziwej, ciepłej i słonecznej, która w połowie kwietnia coraz wyraźniej daje o sobie znać. Bez, a tak naprawdę lilak pospolity ma wyjątkowy urok i chętnie zrywamy go, chcąc cieszyć się fioletowymi i liliowymi bukietami również w domu. Jak ścinać bez do wazonu, aby stał dłużej? Czy oprócz regularnej wymiany wody coś jeszcze ma znaczenie w zachowaniu dobrej kondycji kwiatów? Ten prosty patent podsunęła mi przyjaciółka. Odtąd wiosenny bez stoi u mnie nawet dwa tygodnie, a znajomi patrzą na niego z zazdrością.

Czytaj artykuł 

Laurowiśnie, bukszpany, tuje, ostrokrzewy – żaden z tych gatunków nie pozwoli ci na stworzenie tak efektownego żywopłotu, jak dalekowschodnia Nandina. Jej pokrój pełen prostych, równo rosnących ku górze pędów przypomina nieco bambus, dlatego mogłeś znać ją pod inną nazwą, a mianowicie Niebiański Bambus. Ma niewielkie wymagania i nie wymaga szczególnych zabiegów, dlatego uprawa Nandiny to żadna sztuka. Przycięta raz na sezon będzie idealną ramą dla twojego ogrodu, a jej jaskrawe, czerwone liście pomalują zimowy krajobraz, wyciągając kolorystycznie to, co w nim o tej porze roku najpiękniejsze.

Czytaj artykuł 

Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić go od białych astrów czy rumianku pospolitego, znanego z korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest niepozorny i urokliwy, ma filigranowe, jasne kwiaty, które wyrastają jeden na drugim. Przymiotno białe, nazywane również zimotrwałem zwyczajnym wydaje się być idealnym kandydatem na kwiatową łąkę w ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Zauważysz drobnopłatkowe kwiaty wśród roślin? Natychmiast zlikwiduj przymiotno białe. Jak pozbyć się tego inwazyjnego intruza, który dominuje rodzime gatunki? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.