Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Rzadko chorują, niewiele zwierząt ochoczo je zjada i trudno o warunki, które byłyby dla nich naprawdę niekorzystne – skrzypy należą do jednych z najstarszych roślin na Ziemi i wyróżniają się zaskakującą wręcz odpornością. Dlatego, jeżeli w twoim ogrodzie wyrastają wśród innych chwastów i pielenie nie działa na nie, musisz połączyć siły i wypróbować metody doświadczonych ogrodników. Jeden z zabiegów szczególnie dobrze sprawdzi się zarówno na trawniku, jak i w warzywniku.

Czytaj artykuł 

Wzrostem dorównuje malwom i dziewannom, a urodą przypomina barwne floksy oraz wyżliny – ostróżka ogrodowa to letnia bylina, która znów staje się modnym akcentem w stylowych ogrodach. Jej wzniosłe, intensywnie wybarwione kwiatostany to prawdziwa ozdoba rustykalnych ogrodów, a także doskonały sposób na ożywienie monotonnego krajobrazu. Uprawa i pielęgnacja ostróżki nie jest przy tym wcale trudna. Podpowiadamy, jak dbać o nią od zasadzenia aż po nadejście zimy.

Czytaj artykuł 

Spośród wielu dolegliwości roślin owocujących mszyca porzeczkowo-czyściecowa jest tą, której szczególnie nie chcemy oglądać. Zniekształcone, poplamione na czerwono liście to nie tylko nieestetyczna zmiana, lecz przede wszystkim dowód na to, że nasze krzewy są poważnie zagrożone. Kolonie mikroszkodników przyczyniają się do rozprzestrzeniania poważnych chorób, które atakując rośliny, prowadzą do ich powolnego obumierania. Chcesz się pozbyć mszyc z porzeczki? Przygotuj wywar ze... szczawiu – sprawdź, on naprawdę działa.

Czytaj artykuł 

Spośród zielonych roślin domowych o oryginalnym wyglądzie to paproć uchodzi za jedną z najwytrzymalszych propozycji. Jeśli pielęgnacja kwiatów nie jest twoją mocną stroną, a chciałbyś mieć w domu zielony zakątek, postaw na ten gatunek. Zwłaszcza że wśród odmian paproci domowych jest tropikalna perełka, która dosłownie wychodzi z doniczki. Uprawa paproci dawalia to pestka, a włochate, pajęcze kłącza rośliny robią prawdziwą furorę – trudno o równie bezproblemową i ciekawą dekorację parapetu. 

Czytaj artykuł 

Niektóre gatunki znane są z ekspansywności, dlatego rzadko sadzimy je z własnej woli, zwykle przejmujemy wraz z działką. Mają nawet swoje specyficzne określenia stosowane w kręgach ogrodniczych, jak np. sumak octowiec zwany potocznie zemstą sąsiada. Jednak niektóre kwiaty i krzewy są urokliwe, barwnie kwitną lub dają smaczne owoce i po prostu chcemy je mieć, dopóki nie zaczną dziko się rozrastać. Oto prawdziwie kłopotliwa 5. – tych roślin nie sadź w ogrodzie, a przynajmniej nie tam, gdzie planujesz uporządkowaną rabatę.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Każdy, kto zaczyna uprawę warzywnika, ma nadzieję, że jego rośliny będą rosły zdrowo i przez cały sezon uginały się pod ciężarem ekologicznych, soczystych warzyw i owoców. Wielką rolę odgrywa tu właściwa pielęgnacja, jeśli jednak już podczas sadzenia popełnimy błąd, nawet największe starania nic nie zmienią. Pewne rośliny po prostu nie mogą obok siebie rosnąć. Sprawdź, które warzywa towarzyszące to najgorsze pary na grządce i tych połączeń unikaj od teraz, jak ognia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Prawidłowe prowadzenie i wiązanie warzyw na podporach sprawia, że rosną zdrowo i mają bardziej obfite plony – nie ma bowiem ryzyka, że pędy połamią się pod ciężarem owoców czy działaniem silniejszych wiatrów. Jakie warzywa trzeba podwiązywać i czy wystarczą do tego zwykłe, bambusowe tyczki? Podpowiadamy, jak prowadzić pomidory lub paprykę, aby pięły się w górę i bez trudu utrzymały ciężar imponujących owoców.

Czytaj artykuł 

Magnolia to jeden z tych krzewów ogrodowych, które cenimy za bezproblemową uprawę. Nie dość, że bajkowo kwitnie, to jeszcze tak niewiele trzeba przy niej robić. Oprócz nawożenia ważne jest właściwie tylko przycinanie magnolii – jak dobrze to zrobić, aby dzięki zabiegom roślina ładniej się rozkrzewiła i szybciej rosła nawet po latach? Technika jest tak prosta, że poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik, a gdy po przycięciu dodasz specjalną odżywkę, efekt będzie piorunujący – jeszcze więcej pędów, więcej kwiatów i to już w kwietniu, gdy ogród tkwi w uśpieniu.

Czytaj artykuł 

Nazywana jest rośliną królewską nie bez powodu – pelargonia angielska zachwyca bujnymi liśćmi, gęstymi, dużymi i mocno ubarwionymi kwiatami. Pełnię kwitnienia osiąga w maju, gdy jest naprawdę ciepło i zdobi balkony lub tarasy aż do jesieni. Co roku z niecierpliwością czekasz na moment, gdy tylko pojawi się w sklepach? Sprawdź, jakie wymagania ma pelargonia angielska i zapewnij jej najlepsze warunki, a twój taras zniknie w kwiatach.

Czytaj artykuł 

W dzień już niemalże upalnie, w nocy lodowato – takie wahania temperatur zapowiadane na połowę maja to wyzwanie nawet dla najsilniejszych roślin. W związku z tym, że w ogrodach wegetacja trwa w najlepsze i to od paru tygodni, podpowiadamy, jak szybko zabezpieczyć rośliny przed majowymi przymrozkami. Te sposoby sprawią, że zminimalizujesz szkody w uprawach kwiatów, warzyw i owoców.

Czytaj artykuł 

Ten, kto nigdy nie próbował pracować na działce w wietrzny, wiosenny dzień nie zrozumie, jak trudno złapać oddech osobom z alergią. Tego, co dzieje się w ogrodach, gdy wiosna budzi się do życia, nie sposób opisać - pyłki wypełniają przestrzeń ponad rabatami, a lejący się katar i piekące oczy to tylko namiastka objawów, z którymi mierzą się ogrodnicy-alergicy. Czy da się sprawić, że ogród wiosną będzie dla nich przyjazny? Jakich kwiatów nie powinni mieć w ogrodzie alergicy? Podpowiadamy, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której aż miło będzie się zaszyć, gdy wszędzie indziej przyczyny kataru dosłownie wiszą w powietrzu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyhodowanie pięknie ukwieconych krzewów różanych to dla wielu ogrodników „punkt honoru” – to królewskie rośliny, których obecność w ogrodach jest jak najlepsza wisienka na torcie. Jednak nic nie dzieje się samo, aby róże obficie kwitły każdego roku, trzeba je nawozić, odpowiadając tym samym na szczególne potrzeby. Jak często nawozić róże i jakie składniki podawać im wiosną, kiedy tak intensywnie rosną i rozwijają kolejne, pękate pąki? Podpowiadamy najlepszą odżywkę, którą amerykańscy ogrodnicy podają już w kwietniu. Okazałych krzewów możemy im pozazdrościć.

Czytaj artykuł 

Jeszcze nie zakwitła w pełni, ale już dała ci przedsmak tego, jak pięknie zaprezentuje się w tym roku w ogrodzie? Każdy ogrodnik wyczekuje tego momentu, gdy krzew hortensji wybarwi się intensywnie, wypuści setki kwiatuszków zebranych w gęste, ciężkie i mięsiste kiście. Z olbrzymią przyjemnością obserwujemy, jak z każdym wiosennym dniem wypuszcza nowe, staje się większa i bujniejsza. Tym bardziej boli nas, gdy hortensja przemarznie. Niestety, wiosennych przymrozków nie sposób uniknąć. Na szczęście można ratować kwitnącą królową tą prostą metodą, mój dziadek praktykuje ją od lat i zawsze dawała znakomite efekty.

Czytaj artykuł 

Ta malująca się czerwienią, fioletem i odcieniami niebieskiego bylina powszechnie występuje wśród runa leśnego w dąbrowach i lasach bukowych, choć nie tak łatwo odnaleźć ją wzrokiem. Za swoje piękne kwiaty, które w zależności od wieku zmieniają wybarwienie, otrzymała w latach 90. nagrodę Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego dla niezawodnych roślin do ogrodu. Groszek wiosenny, zapomniana roślina, która zanika w połowie lata, by wiosną znów zaskoczyć cię barwnym ukwieceniem, to bardzo naturalna dekoracja rabaty. Dowiedz się, jak go uprawiać, prowadzić i pielęgnować, aby pozostał w twoim ogrodzie na długie lata.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.