Spis treści:
Opłaty za śmieci w 2024
Gospodarowanie odpadami komunalnymi do dodatkowy koszt do comiesięcznego rachunku za użytkowanie nieruchomości. Opłaty te, pozornie niewysokie, w wielu miastach w Polsce znów mają wzrosnąć. To sprawia, że z coraz większym niepokojem spoglądamy w stronę domowego budżetu i szukamy sposobów na jego odciążenie.
Dynamiczny wzrost cen zachodzący w niedługim czasie jest wynikiem zarówno górującej inflacji, jak i podwyższenia kosztów transportu i utylizacji produkowanych odpadów.
Z roku na rok w wielu miastach produkowanych jest coraz więcej odpadów, przez co rosną koszty ich transportu i utylizacji. To jedna z przyczyn kolejnego wzrostu cen usługi. Kto zapłaci więcej? Fot. Ralf Geithe/CanvaPro
Opłaty za śmieci w 2024 obowiązują tak, jak w poprzednich latach:
- właścicieli przedsiębiorstw, które w wyniku swojej działalności wytwarzają rozmaite odpady,
- zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców budynków wielorodzinnych,
- właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także działek (nieruchomości) rekreacyjnych użytkowanych sezonowo,
- osoby wynajmujące nieruchomości mieszkalne lub użytkowe (np. hale produkcyjne), na zasadach określonych w umowie najmu.
Konieczność opłacania usługi wywozu nieczystości uwarunkowana jest przepisami Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Prawo podkreśla rolę gmin w całym procesie: to lokalne samorządy zajmują się organizacją transportu śmieci na danym terenie, a także ustalają ceny.
Tym samym również do gmin należy ostateczna decyzja, w jaki sposób należne opłaty będą naliczane – czy ich wartość będzie zależeć od powierzchni użytkowanej nieruchomości, liczby mieszkańców, czy też innych, adekwatnych zmiennych.
Przeczytaj również: Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka
Kto nie musi płacić za śmieci – zniżki i dopłaty
Równolegle do wzrostu cen usługi, gminy starają się jednak odciążać swoich mieszkańców, oferując im rozmaite rozwiązania obniżające koszty. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach czy wsiach można liczyć na ulgi wynikające np. z założonej Karty Dużej Rodziny, czy promowania postaw ekologicznych tj. selektywnej zbiórki odpadów, czy aktywnego kompostowania.
Gdzie planowane są lub już zostały wprowadzone podwyżki opłat za wywóz odpadów? Zmiany wprowadzane są m.in. w:
- Radomiu,
- Słupsku,
- Katowicach,
- Głogowie,
- Legnicy,
- Wałczu,
- Bielsku-Białej.
Już teraz stawki opłat różnią się pomiędzy regionami i poszczególnymi miastami, a w wyniku wzrostu cen różnice mogą być jeszcze większe. Kto nie musi płacić za śmieci? Zniżki i dopłaty to forma pomocy, o którą warto się postarać. Gdzie łatwo o zniżkę i które miasta wprowadziły już dodatkowe programy wsparcia dla mieszkańców? Sprawdziliśmy, jakie są możliwości i czego potrzebujesz, by uzyskać ulgę.
Warto sprawdzić, czy w twoim mieście obowiązują zniżki, ulgi lub dopłaty, które pozwalają obniżyć koszty wywozu śmieci. Każda gmina sama dyktuje ceny i uchwala programy wsparcia mieszkańców. Fot. Henk van den Berg/CanvaPro
Okazuje się, że w wielu miejscach zniżki przyznawane są:
- osobom samotnym,
- rodzinom wielodzietnym,
- osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnościom,
- seniorom.
Jednak nie zawsze trzeba należeć do którejkolwiek z tych grup, by płacić mniej. Gdzieniegdzie wystarczy wyrobić Kartę Dużej Rodziny czy zdecydować się na prowadzenie przydomowego kompostownika.
W Poznaniu czy Katowicach przygotowane zostały programy wsparcia dla rodzin wielodzietnych, wystarczy być posiadaczem Karty Dużej Rodziny. Z kolei w Gdyni niskie zarobki pozwalają starać się o dodatkową ulgę, a Warszawska Pomoc Osłonowa chroni tych, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe i nie przekraczają określonego progu dochodów.
Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości jest możliwość obniżenia opłat za śmieci poprzez promowanie postawy ekologicznej i kompostowanie bioodpadów produkowanych w domu oraz ogrodzie. Nie wszędzie dopłaty czy ulgi będą wyraźnie odczuwalne przy np. dwukrotnym wzroście cen usługi, jednak zawsze warto choć trochę odciążyć portfel, gdy właściwie nic cię to nie kosztuje.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zmiany w segregacji odpadów. Zobacz, co się zmieni od stycznia 2025
Ogromne różnice w uldze za kompostowanie odpadów. Dlaczego jedni płacą mniej, inni więcej?
Będą kontrolować nasze piwnice. Tego nie wolno w nich trzymać