Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Owocuje we wrześniu, jest słodka i lekko winna. Grusza Bera Hardy podbija polskie ogrody

Jej białokremowy miąższ ma winny, słodki posmak lata, choć dojrzewa jesienią. Przy dobrych warunkach już we wrześniu możesz zebrać wspaniałe owoce. Stara, tradycyjna odmiana 'Bera Hardy' na odpowiedniej podkładce wykształca nawet 220-gramowe owoce, będą ich dziesiątki i każdy wyjątkowy. Przeczytaj krótki poradnik uprawy starych gruszy i dowiedz się, jak w kilku prostych krokach dbać o tę wyrazistą, złotordzawą odmianę, by owoców zawsze były pełne kosze.

Owocuje we wrześniu, jest słodka i lekko winna. Grusza Bera Hardy podbija polskie ogrody
Grusza Bera Hardy, słodka i winna odmiana tradycyjna, pochodzi z Francji, ale w Polsce sadownicy ją uwielbiają. Najlepiej rośnie na pigwie, owoców są dziesiątki. Fot. martinaunbehauen/CanvaPro

Spis treści:

Grusza Bera Hardy słodka i winna

Grusze, obok jabłoni, to tradycyjne drzewa uprawne, których owoce cenione są od setek lat za wartości dietetyczne i niepowtarzalny smak. Obecnie wśród wielu dostępnych roślin na rynku sadowniczym możemy znaleźć zarówno stare odmiany, jak i nowoczesne propozycje, powstałe na bazie wyselekcjonowanych gatunków.

Grusze dzieli się na trzy kategorie w zależności od pory, w jakiej dojrzewają zawiązane na nich owoce: letnie, jesienne i zimowe. Wśród propozycji jesiennych znalazły się m.in. 'Bera Liońska', 'Komisówka', 'Lukasówka', 'Kongresówka', Krzywka czy wczesnojesienna odmiana 'Bera Hardego'. Pochodząca z początku XIX wieku z Francji propozycja, odpowiednia do uprawy ogrodowej, jest nieco kapryśna i bardziej wymagająca od jej podobnych, ale za to ma tak smaczne owoce, że trudno im się oprzeć.

Słodkim, winnym posmakiem dużych, zielonożółtych gruszek z rdzawym rumieńcem można cieszyć się już we wrześniu, jeśli tylko lato jest dość ciepłe i słoneczne. Nie jest specjalnie wytrzymała na mróz, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła spokojnie przetrwać sroższą zimę. Jej olbrzymią zaletą jest za to niska podatność na parcha. Ważną rolę w owocowaniu gruszy 'Bera Hardego' odgrywa dobrze dobrana podkładka.

grusza Owocowanie gruszy 'Bera Hardego' zależy zarówno od odpowiedniego stanowiska, dobrej podkładki, jak i umiejętnej pielęgnacji, Kluczowe są zabiegi wykonywane w pierwszych 3 latach od posadzenia. Fot. hansbenn/CanvaPro

Chcesz rozpocząć jej uprawę i masz nadzieję na obfite zbiory soczystych, winno-słodkich owoców? Grusza Bera Hardy, słodka i winna, doskonale rozwija się na podkładce z pigwy. Jeśli ją wybierzesz, szybko zauważysz, że korona dojrzałego drzewa rośnie nieco mniejsza, luźniejsza, a wcześniej zawiązujące się owoce są bardziej dorodne, nawet 220-gramowe i pełne smaku.

Przeczytaj również: Złote, soczyste bombki prosto z drzewa. Ciekawe odmiany i uprawa gruszy azjatyckiej

Uprawa gruszy Bera Hardy

Ta tradycyjna, doceniana przez wielu sadowników, wspaniała odmiana gruszy świetnie rośnie w pojedynkę, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyś za pomocą wielu sadzonek stworzył z czasem długi, imponujący szpaler. Jak podkreślają doświadczeni szkółkarze, podkładką dla 'Bery Hardego' może być zarówno pigwa, jak i grusza kaukaska. Na obu będzie plonować regularnie, a owoców będzie sporo, choć to pigwa pozwoli uzyskać maksymalny potencjał zbiorów.

Uprawa gruszy 'Bera Hardy' będzie dla ciebie łatwiejsza, gdy przeczytasz nasz krótki poradnik. Co powinieneś zrobić, żeby w kwietniu drzewo zniknęła w gęstwinie białych kwiatów, a na jesień wykształciło jak najwięcej słodkich owoców? Zadań nie ma wiele, ale warto wykonać je uważnie.

  • Sadzenie 

Grusza najlepiej rośnie tam, gdzie temperatury utrzymują się powyżej 0°C lub gdzie większe mrozy zdarzają się sporadycznie. W twoim regionie zimy bywają srogie? Zasięgnij porady doświadczonych szkółkarzy, jak chronić gruszę zimą, jest kilka sposobów na zabezpieczenie drzewa.

Szykujesz się do jesiennego sadzenia tej odmiany? Zacznij od oczyszczenia ziemi z chwastów. Gdy umieścisz sadzonkę w dołku, zasypiesz, uklepiesz i ponownie spulchnisz glebę, poświęć chwilę na stworzenie kopczyka wielkością odpowiadającego średnicy bryły korzeniowej. W ten sposób powinna bez trudu przetrwać pierwszą zimę. Nie zapomnij o dodatkowym okryciu wrażliwej rośliny.

  • Stanowisko 

Dla obfitego plonowania i utrzymania zdrowych owoców na drzewie aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnej dojrzałości grusza potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego i zacisznego. Tylko dobrze osłonięta od wiatru nie będzie przedwcześnie tracić owoców, łatwo strącanych przez większe podmuchy.

  • Podłoże 

Drzewo najsłabiej owocuje na podłożu suchym i piaszczystym, dlatego, jeśli zależy ci na pełnych koszach złotawych owoców, lepiej przygotuj dla rośliny stanowisko, gdzie gleba będzie głęboko odżywiona, spulchniona, przepuszczalna, a przy tym dobrze nagrzewająca się, bo grusze lubią ciepło. Idealne warunki do wzrostu i plonowania stworzysz jej w ziemi piaszczysto-gliniastej o pH 6,5.

W twoim ogrodzie ziemia jest słaba i rośliny mają trudności z rozrastaniem się? Nawiezienie żyznej warstwy, głębokie przekopanie i zmieszanie podłoża starego z nowym oraz zapewnienie solidnego nawodnienia może pomóc gruszy przyjąć się i rozrosnąć.

  • Zapylenie 

Najwięcej owoców na drzewie zawiąże się wówczas, gdy w ogrodzie, niedaleko, posadzisz odpowiedni gatunek zapylający. To może być 'Komisówka', 'Faworytka' czy 'Konferencja'. Pamiętaj też, że kwiaty gruszy 'Bera Hardy' nie są specjalne atrakcyjne dla owadów, dlatego im mniej konkurencyjnych, atrakcyjnych roślin kwitnących w ogrodzie, tym lepiej dla twojej uprawy.

  • Cięcie 

Po posadzeniu młodej gruszy pierwsze cięcie powinno mieć miejsce w terminie wiosennym. Zabieg ten powtarzaj co sezon, przynajmniej przez 3 lata, bowiem to okres głównego formowania korony. Od niego zależy nie tylko estetyczny wygląd, lecz także produktywność drzewa. Po upływie trzech lat cięcie formujące zastąp cięciem prześwietlającym.

Dowiedz się, jak zabezpieczać rany po skracaniu pędów, aby drzewo regenerowało się szybciej i z twoją drobną pomocą zdrowo rosło latami. Ono będzie intensywnie kwitnąć, nada ogrodowi nieco nostalgii i naturalistycznego charakteru, a ty będziesz rok za rokiem cieszyć się olbrzymimi, winnymi owocami. 

Źródło: deccoria.pl; drzewkaowocowe24.pl

Przeczytaj również:

Grusza Baronowa – stara, dobra odmiana. Uprawa i odporność

Szybki przewodnik po chorobach liści gruszy: Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Zabezpieczenie ran po przycinaniu drzew i krzewów. Czym można smarować, a co szkodzi roślinom?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.