Dziwaczek peruwiański, nazywany również wielobarwnym, jest rośliną nietypową. Jego kolorowe kwiaty otwierają się dopiero po południu, by przez całą noc roztaczać w ogrodzie upajający zapach. Nad ranem szybko przekwitają, po czym cykl rozpoczyna się na nowo. To niejedyna ciekawa cecha tego gatunku. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak uprawiać dziwaczka peruwiańskiego.
Czytaj artykułPory to warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Stanowią bazę rozmaitych zup, sosów czy sałatek, więc wielu z nas chętnie wysiewa je na grządkach, by były zawsze pod ręką. Choć należą do niewymagających i prostych w uprawie, nie zawsze rosną tak duże, jak tego oczekujemy. Czy pod koniec lata możemy jeszcze wpłynąć na ich rozmiar? Sprawdź, jak pielęgnować pory we wrześniu i czym je podlewać, by były większe.
Czytaj artykułWielu ogrodników twierdzi, że najlepsze pomidory to te, które w pełni dojrzały na krzaku. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak w naszym klimacie nie wszystkie owoce mają szansę doczekać idealnego momentu, zanim zrobi się chłodniej lub rośliny zostaną zajęte chorobami. Czy zostawiać pomidory na krzaku na koniec sezonu? A może lepiej zerwać niedojrzałe? Podpowiadamy, co z nimi zrobić, by były czerwone i smaczne.
Czytaj artykułIm bliżej jesieni, tym bardziej pustoszeją rabaty w ogrodzie. O tej porze roku brakuje nam wiosennych i letnich kwiatów, ale istnieje wiele kolorowych roślin, które mogą zająć ich miejsce. Jakie kwiaty kwitną najdłużej, nawet do przymrozków? Które gatunki zakwitają dopiero jesienią, by stać się najpiękniejszą ozdobą końca sezonu? Zachęcamy do lektury.
Czytaj artykułUprawiając cebulę w przydomowym ogrodzie, zbieramy jej więcej niż jesteśmy w stanie od razu wykorzystać. Na szczęście warzywo to długo zachowuje świeżość, jeśli jest trzymane w odpowiednich warunkach i zostało zerwane w dobrym momencie. Jak przechowywać cebulę, żeby była zdrowa i twarda? Po czym rozpoznać, że jest gotowa do zbioru? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPień drzewa można wkomponować w ogrodową aranżację, nie każdy jednak chce, aby zajmował cenną przestrzeń. Samodzielne pozbycie się go z działki, choć nie należy do łatwych zadań, jest możliwe. Do wyboru mamy kilka metod, które są mniej lub bardziej obciążające dla środowiska. Jak usunąć pień drzewa z ogrodu? Przedstawiamy kilka sposobów, w tym również takie, które nie wymagają użycia chemii ani ciężkiego sprzętu.
Czytaj artykułNie każdy wie, że cukinię z powodzeniem można uprawiać z własnych nasion. Wystarczy zebrać je w poprzednim sezonie z dojrzałych owoców, a następnie poddać kilku prostym zabiegom, dzięki którym zyskuje się pewność, że wykiełkują. Jak zbierać nasiona cukinii krok po kroku? W jaki sposób je przechowywać, aby móc wykorzystać je za rok? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Czytaj artykułOkazałe kwiatostany hortensji są piękną ozdobą ogrodu, dlatego zależy nam, aby utrzymywały się jak najdłużej. Jeśli chcemy cieszyć się ich oszałamiającą urodą do późnej jesieni, musimy zadbać o krzewy i umiejętnie je zabezpieczyć. Jednym z najlepszych na to sposobów jest ściółkowanie hortensji. Jakie zalety ma ten zabieg? Co wykorzystać jako ściółkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułWiele pięknych gatunków i odmian róż może kwitnąć do samych przymrozków, o ile uda nam się zapewnić im właściwą pielęgnację. Późnym latem musimy skupić się na kilku zabiegach, które pobudzają krzewy do długotrwałego kwitnienia. Jednym z najważniejszych jest nawożenie. Sprawdź, jak przygotować odżywkę z ziemniaków do róż.
Czytaj artykułKocimiętka to bylina, której największą ozdobą są białe, fioletowe lub błękitne kwiaty. Słynie z intensywnego zapachu, wabiącego nie tylko motyle i pszczoły, ale też naszych czworonożnych przyjaciół. Roślinę tę uwielbiają koty, to jednak niejedyny powód, dlaczego warto mieć ją w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać kocimiętkę Faassena.
Czytaj artykułWiśnie i czereśnie to jedne z nielicznych drzew owocowych, których termin podstawowego cięcia przypada latem. Jak przebiega letnie przycinanie wiśni oraz czereśni i o czym warto pamiętać przy tych zabiegach? Czym jest prześwietlanie koron wiśni i czereśni? Poznaj praktyczne wskazówki na ten temat.
Czytaj artykułKorona cesarska, czyli jedna z najpiękniejszych szachownic, wiosną zdobi ogród dzwonkowatymi kwiatami o nieco egzotycznej urodzie. Nie każdy wie, że powinno się ją sadzić w innym terminie niż większość kwiatów cebulowych. Kiedy najlepiej to zrobić? Wyjaśniamy, jak sadzić koronę cesarską, aby spektakularnie kwitła.
Czytaj artykułSeler jest dość wymagający w uprawie, jednak wiele osób nie wyobraża sobie bez niego ogrodowych grządek. W sierpniu korzenie nie są jeszcze okazałe, choć możemy wyrwać je wraz z nacią, aby wykorzystać w kuchni. Dopiero pod koniec lata i na początku jesieni bulwy się powiększają. Czy można im w tym pomóc? Okazuje się, że tak i to w całkiem prosty sposób. Sprawdź, czym nawozić seler we wrześniu, aby uzyskać wielki plon.
Czytaj artykułBergenia sercowata, nazywana też sercolistną, to jedna ciekawszych zimozielonych bylin na ogrodowe rabaty. Wiosną wspaniale kwitnie, a przez pozostałą część roku zachwyca mięsistymi, okazałymi liśćmi. Jakie ma wymagania? Jak uprawiać bergenię sercowatą, by wytwarzała dużo kwiatów? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna