Charakterystyka metasekwoi chińskiej
Drzewo charakteryzuje się imponującą, nieco egzotyczną koroną i osiąganiem znacznych rozmiarów. Pokrój metasekwoi chińskiej jest wąskostożkowy, strzelisty. Z wiekiem drzewo nabiera cylindrycznego kształtu w koronie. Jest to gatunek dość szybko rosnący — po upływie 30 lat osiąga wysokość 12 metrów, finalnie dorasta nawet do 50 metrów wysokości.
Igły metasekwoi chińskiej podobne są do znanych nam modrzewiowych szpilek — miękkie i jasnozielone. Kolejną wspólną z modrzewiem europejskim cechą jest przebarwianie się liści na żółto w sezonie jesiennym i zrzucanie ich na zimę. Igły opadają wraz z drobnymi krótkopędami. Szyszki są niewielkich rozmiarów, w okrągłym kształcie.
Młode okazy nie są odporne na ujemne temperatury i mogą zostać uszkodzone przez mróz.
Wymagania i stanowisko
Metasekwoja chińska wymaga gleb wilgotnych, podmokłych (najlepiej rośnie na torfowiskach i bagnach). Preferowana przez roślinę ziemia ma odczyn lekko kwaśny. Gleby o wysokim pH i zbyt suche powodują powolny przyrost drzewa. Zaleca się sadzenie tego gatunku w pobliżu akwenów — rzek, stawów, strumieni oraz zalewów.
Uprawa i pielęgnacja metasekwoi chińskiej
Najważniejszą wskazówką w pielęgnacji metasekwoi chińskiej jest dbanie o jej stałe, dobre nawilżenie.
Rozmnażanie metasekwoi chińskiej musi odbywać się w szklarniowych warunkach. Należy zapewnić sadzonkom kwaśną glebę, temperaturę około 24 stopni Celsjusza oraz wysoką wilgotność powietrza. Istotnym warunkiem jest zacienienie, które pobudza wzrost korzeni.
Młode okazy metasekwoi chińskiej należy zabezpieczyć przed spadkami temperatur. W tym celu nada się otulenie podstawy pnia korą sosnową i osłonienie niedojrzałej korony przed wiatrem.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne, podłoże podmokłe (wodne, bagienne, nadwodne)
Roślina ozdobna z: Igły
Podlewanie: Obfite
Wysokość: Powyżej 30m
Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: tak