Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Agawa nitkowata (Agave filifera)

Agawa nitkowata (Agave filifera) pochodzi ona z Meksyku. Z uwagi na jej ciepłolubność oraz średni – jak na agawę – rozmiar, w naszym kraju uprawia się ją w mieszkaniu lub na balkonie. Jakie wymagania ma agawa nitkowata?

Agawa nitkowata (Agave filifera)
Agawa nitkowata w Polsce uprawiana jest w domu. Fot. Denisfilm/123RF.com

Ta wieloletnia roślina wyróżnia się dosyć wolnym tempem wzrostu. Jest ona raczej mało kłopotliwa w uprawie. Agawa ma dużą zdolność do gromadzenia wody w mięsistych liściach, dzięki czemu jest w stanie przetrwać okresy długotrwałej suszy. Gorzej radzi sobie ona z niskimi temperaturami.

Agawy nitkowata - charakterystyka

Łodyga agawy nitkowatej jest szczątkowa. Widoczna staje się ona dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu, gdy roślina osiąga spore wymiary. W domowych warunkach agawa rośnie maksymalnie do wysokości ok. 30 cm. Podobne parametry ma jej średnica.

Charakterystyczne dla agawy nitkowatej są rozety długich, wąskich i sztywnych liści zakończonych pomarańczowymi kolcami. Symetryczne ułożenie liści oraz ich jasne obrzeżenie z cienkimi srebrzystymi włóknami daje bardzo dekoracyjny efekt.

W naturze kwiatostan agawy wyrasta ze środka rozety w okresie jesienno-zimowym po kilkudziesięciu latach jej wzrostu. Jego wysokość sięga nawet 3,5 metra. Kwiaty mają na ogół żółtawe zabarwienie. W naszym klimacie kwitnienie agawy nitkowatej to prawdziwa rzadkość.

Agawa nitkowata: ziemia i stanowisko

Roślina ta lubi stanowiska mocno nasłonecznione. Dobrze rośnie ona w lekkich, przepuszczalnych podłożach. Donica dla agawy w spodniej części powinna mieć otwory. Dobrze jest umieścić w niej grubą warstwę drenażu. Nadmiar wilgoci w podłożu może doprowadzić u agawy do gnicia korzeni, a także rozwoju chorób grzybowych.

Jak pielęgnować agawę nitkowatą?

Od października do kwietnia należy trzymać agawę w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temperatura ok. 4-6 st. C). Jeśli chodzi o podlewanie, w okresie jesienno-zimowym powinno być ono znikome. Od kwietnia należy nawadniać ją oszczędnie, ale dosyć regularnie, by dała radę zmagazynować w liściach wodę. W tym czasie warto również rozpocząć jej zasilanie nawozem przeznaczonym dla sukulentów.

W lecie można wystawić agawę na taras lub do ogrodu. To jedna z tych roślin, które nie lubią być ruszane. Jej liście warto czyścić pod bieżącą wodą, tym bardziej że są one wyposażone w ostre kolce.

Przesadzanie agawy do większej donicy należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest ono naprawdę konieczne — najlepiej w okresie wiosennym.

Agawę rozmnaża się poprzez nasiona, odrosty pojawiające się przy podstawie różyczki lub gotowe sadzonki.

Choroby i szkodniki agawy nitkowatej

Szkodniki występują rzadko. Jeśli w zimie podlewamy agawę za mocno, jej korzenie mogą podgnić. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: Do 0,2m, 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Agawa nitkowata (Agave filifera)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.