Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Aloes (Aloe)

Aloes (Aloe) to dekoracyjny sukulent, który słynie ze swoich cudownych właściwości leczniczych. Dodatkowo to często stosowany składnik w kosmetyce.

Aloes (Aloe)
Aloes to sukulent, który od wielu wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Fot.123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany aloesu

Do rodzaju aloesów należy prawie 300 gatunków, z czego kilka ma działanie lecznicze. Gatunki mogą bardzo różnić się między sobą: jedne przypominają drzewa, inne składają się jedynie z niewielkich liści. Wszystkie należą do grupy sukulentów.

Najpopularniejszy gatunek to aloes zwyczajny. Charakteryzują go długie, ząbkowane liście w niebieskozielonym kolorze. W domowych warunkach ma około 50 cm wysokości, jednak odpowiednio pielęgnowane może osiągnąć nawet 1 m. Aloes kwitnie bardzo rzadko, zdarza się to wczesną wiosną.

Jest ceniony w kosmetyce i medycynie – poprawia odporność, leczy choroby skóry, podrażnione gardło i choroby układu pokarmowego.

Wymagania: stanowisko i temperatura dla aloesu

Aloes to roślina niewymagająca, dlatego tak chętnie sięgają po niego studenci czy pracownicy biur. Wymaga jasnego, słonecznego stanowiska. Latem dobrze czuje się na zewnątrz, np. na balkonie.

Pochodzącemu z pustynnych terenów aloesowi sprzyja temperatura pokojowa – około 20–24℃. Zimą możesz przestawić go w chłodniejsze miejsce, jednak z temperaturą nie niższą niż 5–10℃.

Podlewanie i pielęgnacja aloesu

Aloes tak jak wszystkie sukulenty magazynuje wodę w liściach, dlatego nie należy podlewać go zbyt często. Najlepiej rób to średnio raz na 2 tygodnie. Gdy roślina będzie miała za dużo wody, zacznie gnić. Raz w miesiącu możesz zasilić aloes specjalnym nawozem do sukulentów, choć nie jest to konieczne.

Aloes należy dość często przesadzać, ponieważ szybko rośnie i przestaje mieścić się w doniczce. Najlepiej jest robić to wiosną. Rozmnażanie aloesu jest również bardzo proste – wystarczy przesadzić do oddzielnej doniczki pędy boczne lub odrosty.

Choroby aloesu

Aloes jest dość odporny na choroby. Może być jednak atakowany przez mszyce i przędziorki. Aby pozbyć się szkodników, użyj specjalistycznego preparatu.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Roślina tolerancyjna

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony, krzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Aloes (Aloe)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.