Ambrowiec amerykański: wygląd i charakterystyka gatunku
Ambrowiec amerykański, ambrowiec balsamiczny lub styrakowiec amerykański – wszystkie te nazwy dotyczą jednej rośliny. Ambrowiec stanowi jedno z najpiękniejszych drzew z ozdobnymi liśćmi.
W polskim klimacie ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) osiąga średnie rozmiary – zazwyczaj jest to kilkanaście metrów wysokości. W swoim rodzinnym regionie, czyli Ameryce Północnej może osiągnąć nawet dwukrotnie więcej.
Jego korona jest szeroka, kopulasta lub jajowata. Liście o dłoniasto-klapowanym kształcie mają nawet do 20 cm długości. Z wierzchu mają barwę ciemnozieloną i są błyszczące, od spodu nieco ciemniejsze. Jesienią możemy podziwiać cały wachlarz barw jego liści od czerwonej, purpurowo-fioletowej do złotej. Utrzymują się na pędach nawet do połowy listopada.
Proces kwitnienia tego drzewa nie wygląda spektakularnie. Ozdobne są za to jego kwiatostany. Kora jest gruba, sprężysta, bruzdowata, o ciemnoszarej barwie, zaś na gałęziach można znaleźć korkowe narośle.
Ambrowiec amerykański: wymagania i uprawa
Drzewo to najlepiej jest posadzić w miejscu nasłonecznionym lub częściowo zacienionym. Wymaga świeżej gleby, która będzie żyzna, przepuszczalna i o dużej wilgotności. Najlepsza gleba do rozwoju ambrowca amerykańskiego ma odczyn od obojętnego do lekko kwaśnego.
Warto pamiętać o tym, by okrywać drzewo na zimę. Drzewka łatwo przemarzają, ambrowiec nie jest odporny na mrozy. Jest za to odporny na susze i nie wymaga specjalnego nawożenia.
Ambrowiec amerykański: zastosowanie
W Europie najczęściej możemy spotkać ambrowca w parkach – doskonale nadaje się jako soliter, czyli drzewo, które może samotnie rosnąć lub jako element mniejszej grupy (jeden z 2-3 drzew). Często sadzi się go w dużych ogrodach, np. obok krzewów kwitnących na żółto.
Choroby i szkodniki ambrowca amerykańskiego
Gatunek słynie z wysokiej odporności na choroby i szkodniki, dlatego jest chętnie wybierany do ogrodowej uprawy. Jednak liście tej ciekawie wybarwiającej się rośliny bywają pożywieniem gąsienic motyli z rodziny koszówek. W czasie uprawy możesz zauważyć na nim również obecność miniarek.
Lista potencjalnych infekcji u rośliny również jest krótka. Zdarza się, że występuje na niej plamistość liści oraz rak bakteryjny drzewa, objawiający się charakterystycznymi naroślami na pędach i pniu.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 10-15m
Pokrój: Kulisty, przewisający
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: nie