Charakterystyka astra alpejskiego (Aster alpinus)
Największą ozdobą astra alpejskiego są jego okazałe korony kwiatów. Kwitnienie tej byliny przypada na maj i czerwiec – na szczytach pędów pojawiają się wtedy duże, okrągłe kwiaty ze złocistożółtym rdzeniem i wieloma spiczastymi, fioletowymi płatkami. Wysokość astra alpejskiego to około 40 centymetrów.
Aster alpejski naturalnie występuje w Azji, Ameryce Północnej oraz w niektórych zakątkach Europy. Na terenie Polski można go spotkać – przy odrobinie szczęścia – jedynie w Tatrach i Pieninach. Aster alpejski jest rośliną wieloletnią, zimującą w gruncie.
Aster alpejski: odmiany
Aster alpejski posiada co najmniej kilka odmian ogrodniczych, np.:
- Albus, czyli kultywar (odmiana) o białych kwiatach;
- Trimix, który jest odmianą o kwiatach w trzech kolorach: białym, różowym i fioletowym;
- Pinkie, czyli odmiana o bardzo gęstej koronie tradycyjnej barwy.
Jakie wymagania wobec gleby i stanowiska ma aster alpejski?
Aster alpejski do poprawnego wzrostu i zadowalającego kwitnienia potrzebuje ziemi przepuszczalnej i próchnicznej. Odczyn pH podłoża powinien oscylować pomiędzy obojętnym a zasadowym.
Najokazalsze kwitnienie astra alpejskiego obserwuje się w miejscach dobrze oświetlonych i osłoniętych, dlatego należy mieć na uwadze jego światło- i ciepłolubność przy doborze stanowiska. Gatunek będzie się wspaniale prezentować w ogrodzie skalnym, na słonecznej rabacie czy kompozycji naturalistycznej.
Jak uprawiać i pielęgnować astra alpejskiego?
Aster alpejski dobrze reaguje na okresowe susze i niskie temperatury. Jednak w przypadku bezśnieżnych, mroźnych zim warto zastosować okrycie gałązkami iglastymi. Sytuacja ma się podobnie podczas przedłużającej się suszy – należy wtedy podlać astry alpejskie razem z resztą roślin.
Aster alpejski lubi także nawozy alkaliczne, które zapewnią mu lepsze kwitnienie i wzrost. Roślinę możemy rozmnożyć przez podział kłączy, lecz muszą one pochodzić od dorodnej, dojrzałej rośliny lub przez wysiew nasion.
Roślina nie jest wymagająca w uprawie – jedynie młode okazy wymagają większej opieki podczas pierwszej zimy oraz w przypadku upalnego lata.
Aster alpejski: choroby i szkodniki
To roślina o wysokiej odporności na choroby i szkodniki.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: nie