Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)

Rośliny z rodziny wrzosowatych, a szczególnie rododendron, coraz częściej ozdabiają nasze ogrody. Sprawdź, jak wygląda uprawa azalii wielkokwiatowej.

Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)
Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron). Fot. 123RF.com

W Polsce możemy cieszyć się dziesiątkami odmian azalii wielkokwiatowych. Tak ogromny wybór zawdzięczamy pracy ogrodników, którzy już od XIX wieku krzyżują ze sobą rośliny. Różnią się między sobą barwą, wielkością czy kształtem kwiatów.

Wygląd i odmiany azalii wielkokwiatowej

Azalia wielkokwiatowa to urodziwy krzew, który ma wiele odmian różniących się między sobą wyglądem. Najbardziej cennymi dla ogrodników odmianami są:

  • Klondyke – odmiana, która jest liściastym krzewem wytwarzającym śnieżnobiałe, pachnące kwiaty. Mają średnicę około 7 centymetrów i zbierają się w baldachogrona złożone z 13 kwiatów.

  • Gold Dust – azalia wielkokwiatowa z pomarańczowymi kwiatami i wyprostowanym pokrojem. Dorasta do 2 metrów wysokości. Wyjątkowe kwiaty ozdabiają różowe i żółte plamy.

  • Cecile – mrozoodporna odmiana krzewu dorastająca do 2 metrów wysokości. Charakteryzują ją ciemnoróżowe, duże kwiaty o średnicy 10 centymetrów. Na środkowym płatku możemy dostrzec złocistożółtą plamę.

  • Saturnus – odmiana azalii osiągająca 2 metry wysokości. Pomarańczowoczerwone kwiaty osiągają średnicę około 5 centymetrów.

  • Scheneegold – wyjątkowy krzew o białych, dużych kwiatach, ze średnicą około 9 centymetrów. Ozdobne kwiaty rośliny mają pofalowane brzegi i żółtozłotą plamę na środku płatka. Roślina osiąga wysokość 1 metra.

  • Doloroso – krzew o dużych, czerwonych kwiatach, dorastający do 1,5 metra wysokości. Lejkowate kwiaty są zwieńczone zielonym znamieniem i otoczone pręcikami.

Uprawa i sadzenie

Dobry wzrost azalii zapewni słoneczne stanowisko osłonięte od wiatru. Jeśli masz możliwość, posadź ją w pobliżu zbiornika wodnego, gdzie czuje się najlepiej. Preferuje większą wilgotność gleby.

Jak wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych, azalia potrzebuje gleby o kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i próchnicze. Krzew będzie miał najlepszy rozwój, gdy posadzisz go w grupie z innymi azaliami lub różanecznikami. Preferuje także sąsiedztwie iglaków.

Roślinę trzeba podlewać miękką wodą, możesz użyć do tego deszczówki. Nie dopuść do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ spowoduje to opadnięcie liście i zahamowanie rozwoju kwiatostanów.

Wiosną usuwaj uszkodzone pędy oraz suche kwiatostany. Aby odmłodzić roślinę, przycinaj ją tuż nad ziemią, pobudzając tym samym wzrost młodych pędów.

Choroby i szkodniki

Azalia to piękny krzew o dekoracyjnych liściach. Niestety jest narażony na działania chorób grzybowych i szkodników. Do najczęściej atakujących krzew chorób należą:

  • fytoftoroza – groźna choroba azalii. Grzyb rozprzestrzenia się przez wodę i atakuje korzenie rośliny. Do jego rozwoju prowadzi zbyt duża wilgotność gleby oraz stojąca woda.  Jej objawem są blednące i zasychające liście, które pozostają na pędach. Walka z fytoftorozą jest trudna, dlatego warto jej zapobiegać, ściółkując glebę wokół krzewu i zapewniając mu kwaśną glebę.

  • mączniak prawdziwy azalii – wilgotne i ciepłe powietrze może prowadzić do rozwoju mączniaka. Objawia się białymi, nieregularnymi plamami o mączastym nalocie, ogarniającymi blaszkę liściową. Aby mu zapobiec, jesienią powinieneś grabić liście i niszczyć porażone pędy, a także stosować odpowiednie opryski do rośliny zwalczające chorobę.

  • plamistość liści - choroba grzybowa rozwijająca się u krzewów, które są zbyt gęsto posadzone i nie mają zapewnione odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Do jej rozwoju może prowadzić także podlewanie rośliny po liściach oraz długo utrzymująca się, wilgotna pogoda. Jest dość łatwa do zwalczania – pomogą ekologiczne opryski.

Szkodniki, które mogą zaatakować azalię, to:

  • opuchlak truskawkowiec – niewielki chrząszcz, który może wygryzać brzegi liści azalii. Larwy opuchlaka mogą znacznie uszkodzić korzenie, aż do całkowitego zamarcia rośliny. Aby temu zapobiec, zastosuj doglebowe środki ekologiczne.

  • mszyca azaliowa – w wyniku działania mszyc, liście azalii deformują się, a pąki kwiatów zostają uszkodzone. Owady można spotkać na dolnej stronie liści. Aby zwalczyć szkodniki, należy działać od razu, gdy zobaczymy pierwsze osobniki. Do walki z nimi dobrze nadają się preparaty ochronne.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.