Jak wygląda bluszczyk kurdybanek?
Na wygląd rośliny składają się ciemnozielone, długie łodyżki, liście o karbowanych brzegach w kolorze zielono-purpurowym oraz kwiaty fioletowej barwy. Delikatne kwiaty pojawiają się w kwietniu i utrzymują do końca czerwca. Bluszczyk kurdybanek jest gatunkiem płożącym, a pędy rośliny zakorzeniają się w glebie w okolicach węzłów liścia.
Dawniej bluszczyk kurdybanek był pozyskiwany jako surowiec leczniczy, jednak dziś stanowi przede wszystkim ciekawy dodatek w kuchni. W ostatnich latach rośliny polne przeżywają swój kulinarny renesans – to zasługa wzrostu zainteresowania dietą wegańską oraz staropolskimi przepisami.
Gdzie możemy spotkać bluszczyka kurdybanka?
Bluszczyk kurdybanek jest rośliną o zmiennych wymaganiach środowiskowych. W praktyce oznacza to, że możemy spotkać go w wielu miejscach. Bluszczyk ma duże zdolności adaptacyjne i spotkać go można na łąkach, w zaroślach, a także przy drogach i murach. Możemy się na niego natknąć również w okolicach bardziej wilgotnych, takich jak skraje stawów i innych akwenów. Co ciekawe, dawniej uważany był za chwasta.
Dzięki ciekawemu wyglądowi oraz niewielkich wymaganiach uprawowych bluszczyk kurdybanek odnajdzie się w wielu ogrodach. Wiosną, podczas kwitnienia będzie stanowić ciekawy akcent przestrzeni, a po przekwitnięciu sprawdzi się w roli mieniącego się kolorami roślinnego dywanu.
Bluszczyk kurdybanek: uprawa, pielęgnacja i stanowisko
Roślina nie jest wymagająca w uprawie, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podstawową opiekę ogrodniczą. Pamiętajmy, że bluszczyk płoży się i zakorzenia w ziemi, dlatego miejsce przeznaczone pod jego uprawę powinno być dość spore. Bluszczyk kurdybanek będzie dobrze rósł w przeciętnej ziemi ogrodniczej – może to być mieszanka próchnicza. W okresie wiosenno-letnim podlewanie bluszczyka kurdybanka powinno być zwiększone.
Jeśli zależy nam na pozyskiwaniu kwiatów bluszczyka w celach kulinarnych, kluczowe będzie odpowiednie stanowisko. Miejsce pod uprawę bluszczyka kurdybanka powinno znajdować się więc z dala od dróg i podjazdów. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia gleby i powietrza, należy umieszczać jedynie rośliny ozdobne.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Płożący, nieregularny
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec
Zimozielone: -