Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Bluszczyk kurdybanek to rodzima roślina, która pięknie wygląda, ale i świetnie smakuje. Jak uprawiać bluszczyka kurdybanka w swoim ogrodzie?

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea). Fot. 123RF.com

Jak wygląda bluszczyk kurdybanek?

Na wygląd rośliny składają się ciemnozielone, długie łodyżki, liście o karbowanych brzegach w kolorze zielono-purpurowym oraz kwiaty fioletowej barwy. Delikatne kwiaty pojawiają się w kwietniu i utrzymują do końca czerwca. Bluszczyk kurdybanek jest gatunkiem płożącym, a pędy rośliny zakorzeniają się w glebie w okolicach węzłów liścia.

Dawniej bluszczyk kurdybanek był pozyskiwany jako surowiec leczniczy, jednak dziś stanowi przede wszystkim ciekawy dodatek w kuchni. W ostatnich latach rośliny polne przeżywają swój kulinarny renesans – to zasługa wzrostu zainteresowania dietą wegańską oraz staropolskimi przepisami.

Gdzie możemy spotkać bluszczyka kurdybanka?

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną o zmiennych wymaganiach środowiskowych. W praktyce oznacza to, że możemy spotkać go w wielu miejscach. Bluszczyk ma duże zdolności adaptacyjne i spotkać go można na łąkach, w zaroślach, a także przy drogach i murach. Możemy się na niego natknąć również w okolicach bardziej wilgotnych, takich jak skraje stawów i innych akwenów. Co ciekawe, dawniej uważany był za chwasta.

Dzięki ciekawemu wyglądowi oraz niewielkich wymaganiach uprawowych bluszczyk kurdybanek odnajdzie się w wielu ogrodach. Wiosną, podczas kwitnienia będzie stanowić ciekawy akcent przestrzeni, a po przekwitnięciu sprawdzi się w roli mieniącego się kolorami roślinnego dywanu.

Bluszczyk kurdybanek: uprawa, pielęgnacja i stanowisko

Roślina nie jest wymagająca w uprawie, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podstawową opiekę ogrodniczą. Pamiętajmy, że bluszczyk płoży się i zakorzenia w ziemi, dlatego miejsce przeznaczone pod jego uprawę powinno być dość spore. Bluszczyk kurdybanek będzie dobrze rósł w przeciętnej ziemi ogrodniczej – może to być mieszanka próchnicza. W okresie wiosenno-letnim podlewanie bluszczyka kurdybanka powinno być zwiększone.

Jeśli zależy nam na pozyskiwaniu kwiatów bluszczyka w celach kulinarnych, kluczowe będzie odpowiednie stanowisko. Miejsce pod uprawę bluszczyka kurdybanka powinno znajdować się więc z dala od dróg i podjazdów. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia gleby i powietrza, należy umieszczać jedynie rośliny ozdobne.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Płożący, nieregularny

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.