Bodziszek korzeniasty to aromatyczna bylina wywodząca się z gór zachodniej i południowej Europy. W Polsce jest to gatunek obcy, choć czasami dziczeje i można go spotkać w warunkach naturalnych. Najczęściej rośnie jednak w przydomowych ogrodach, gdzie uprawiany jest m.in. ze względu na ładne kwiaty i liście.
Jak wygląda bodziszek korzeniasty?
Bylina wytwarza gałęziste, wzniesione lub podnoszące się łodygi. Rośnie bardzo obficie, tworząc gęste, zwarte kępy. Zdarza się, że przyjmuje formę półkrzewu. U przeciętnych osobników bodziszka korzeniastego wysokość wynosi do 25-30 cm, jednak w sprzyjających warunkach roślina może dorastać do 40-50 cm wysokości.
Roślinę możesz rozpoznać po charakterystycznych liściach: 5-7-klapowych, pokrytych meszkiem. Liście lekko czerwienieją jesienią, są też częściowo zimozielone. Wydzielają intensywny, przyjemny zapach, który odstrasza ślimaki i komary.
Bodziszek korzeniasty kwitnie od maja do czerwca. Wówczas na szczytach łodyg pojawiają się kwiaty: różowoczerwone, z całobrzegimi płatkami i kielichem zakończonym ostrym czubkiem.
Bodziszek korzeniasty: odmiany
Jeśli chcesz uprawiać bodziszka korzeniastego w ogrodzie, nie musisz poprzestawać wyłącznie na gatunku z różowoczerwonymi kwiatami. W Polsce dostępne są również odmiany uprawne, które zachwycają różnorodnym kwitnieniem.
- Odmiany o kwiatach białych: Album, Snow Sprite, Spessart, White Ness.
- Odmiany o kwiatach amarantoworóżowych: Czakor, Olympos.
- Odmiany o kwiatach czerwonofioletowych: Bevan’s Variety.
- Odmiany o kwiatach purpuroworóżowych: Variegatum.
Bodziszek korzeniasty: wymagania i pielęgnacja
Naturalnym środowiskiem bodziszka korzeniastego są górzyste tereny z wapiennymi glebami. Stąd też roślina nie ma wielkich wymagań co do podłoża. Wystarczy przeciętna gleba ogrodowa, najlepiej dobrze zdrenowana i średnio wilgotna.
Dziko rosnące okazy często można spotkać w zaroślach, lasach i w cieniu skał, dlatego sadzonki bodziszka korzeniastego można sadzić w na stanowiskach półcienistych, ewentualnie w cieniu. Mimo to bylina dobrze rośnie także w pełnym słońcu.
Jeśli chodzi o bodziszka korzeniastego, pielęgnacja jest w zasadzie znikoma. Roślina dobrze znosi suszę i polski klimat (strefa mrozoodporności 5), co daje duże szanse na powodzenie uprawy nawet przy braku doświadczenia ogrodniczego.
Bodziszek korzeniasty w ogrodzie
Bodziszek korzeniasty może urozmaicać rabaty bylinowe i skalne ogrody. Ładnie wygląda posadzony pod drzewami lub krzewami, a także w towarzystwie innych bylin o dużych liściach. Roślina łatwo się rozrasta, dzięki czemu możesz ją wykorzystać do zadarniania rozległej powierzchni.
W przypadku bodziszka korzeniastego sadzonki mogą pochodzić z nasion, podziału rośliny matecznej lub z korzeni. Sadzonki najlepiej sadzić w odstępach ok. 30 cm, w zagęszczeniu 8-10 sztuk na m2.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: -