Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Botwina (Beta vulgaris L. subsp. Vulgaris)

Botwina, czyli młode liście i pędy buraka ćwikłowego to prawdziwa bomba witamin i substancji odżywczych. Jak uprawiać botwinę i co z niej przyrządzić?

Botwina (Beta vulgaris L. subsp. Vulgaris)
Różnokolorowe ogonki liściowe urozmaicą każde danie. Fot. CanvaPro

Co to jest botwina?

Botwina to nic innego jak młody burak ćwikłowy, a mówiąc ściślej – jego liście, łodygi oraz korzeń. W Polskiej kuchni warzywo to znane jest od wieków. Ceni się je nie tylko za smak czy wiele zastosowań kulinarnych, ale także za nieocenione wartości odżywcze. W botwinie znajdziemy między innymi kwas foliowy, witaminę C oraz wiele witamin z grupy B, a ponadto wapń, sód i magnez.

Botwina: wygląd rośliny

Botwina, czyli czerwony burak ćwikłowy, to roślina warzywna z rodziny komosowatych. Dorasta do około 40-60 centymetrów wysokości. Jego częścią użytkową jest przede wszystkim korzeń, ale do spożycia nadają się także młode liście z pędami i korzeniami, zwane właśnie botwiną.

Korzeń botwiny jest kulisty, lekko spłaszczony. Wewnątrz posiada miąższ o barwie czerwono-fioletowej. Nadziemną część rośliny stanowią pofałdowane liście o jajowatym kształcie. Młode liście łodygowe są podłużne i lancetowate, wyposażone w ogonki o barwie fioletowo czerwonej.

Botwina: wymagania uprawne

Uprawa botwiny najlepiej udaje się na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe oraz dość wilgotnych. Buraki ćwikłowe źle znoszą suszę i w okresach bez opadów wymagają dodatkowego nawadniania. Pod uprawę należy wybrać także stanowisko słoneczne.

Nasiona buraka ćwikłowego wysiewa się wprost do gruntu wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Sadzonki powinny rosnąć w rzędach, co 30-40 centymetrów. Zbiór można zacząć po mniej więcej dwóch miesiącach, gdy tylko liście osiągną kolor ciemnoczerwony.

Botwina: zastosowanie

Młodą botwinę można jeść na surowo, na przykład jako składnik sałatek. Jej smak świetnie łączy się z pomidorami, szpinakiem i cebulą. Surowe liście botwiny można jeść także ze świeżym twarożkiem albo jako dodatek do koktajli z jogurtem naturalnym, maślanką czy kefirem.

Z liści botwiny przyrządza się także chłodniki oraz popularne zupy wiosenne, zwane botwinkami. Gotowana botwina doskonale nadaje się również na farsz do pierogów i naleśników, może stanowić również pyszny dodatek do kasz czy ryżu.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Botwina (Beta vulgaris L. subsp. Vulgaris)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.