Jak wygląda bylica pospolita?
Bylica pospolita to roślina wieloletnia, która zimuje w gruncie pod postacią kłącza. Ziele osiąga od 1 do 2 metrów wysokości i z łatwością poznasz je po charakterystycznych liściach. Blaszki liściowe mają intensywnie zielony kolor i „pierzasty” kształt oraz strzałkowato zakończone końcówki. Kwiaty bylicy pospolitej zebrane są w wiechowate koszyczki w kolorach od żółtego przez bordowy i fioletowy aż po brązowy.
Ciekawostka! W kręgach słowiańskich bylica pospolita miała znaczenie rytualne, plecione wieńce umieszczane były przy zmarłych, w celu zapewnienia im spokojnego odejścia. Wieszana w domach lub przy drogach miała strzec mieszkańców przed złem i urokami.
Ciekawostka - łacińska nazwa bylicy pospolitej Artemisia vulgaris pochodzi od greckiej bogini Artemidy, patronki fauny i flory.
Wymagania i stanowisko
Jako chwast najczęściej zasiedla tak zwane stanowiska półnaturalne i ruderalne, czyli podmiejskie lub opuszczone. Rośnie na terenie niemal całego kraju przy drogach, w polach i zaroślach, a także w okolicach rzek. Lubi żyzną, średnio wilgotną glebę, której odczyn będzie obojętny lub zbliżony do zasadowego. Bylica pospolita jest gatunkiem wapieniolubnym.
Bylina wymaga również sporej ilości światła oraz zacisznego, ciepłego miejsca, w którym rośnie. Bylica pospolita nadaje się idealnie do uprawy w ogrodzie zielnym razem z innymi gatunkami roślin jadalnych. Pamiętajmy jednak, że grządki z bylicą powinny znajdować się z dala od zanieczyszczeń miejskich i dróg.
Zastosowanie bylicy pospolitej
Bylica to roślina o podobnym działaniu, co bylica piołun, pomaga przede wszystkim w wielorakich w schorzeniach układu pokarmowego i nerwowego. Pomaga pobudzać wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszać trawienie. Ze względu na cierpki, gorzki smak stosowana jest jako przyprawa kuchenna i bywa używana w daniach kapustnych, grzybowych i warzywnych. Dawniej bywała dodawana przy ważeniu piwa, ponieważ imitowała smak chmielu.
Chcesz wykorzystać bylicę w kuchni? Zbiorów bylicy najlepiej dokonywać w sierpniu. Pamiętajmy jednak, że w większych ilościach ziele bylicy jest trujące.
Ciekawostka! Z bylicy pospolitej możemy wykonać naturalny oprysk, który ochroni rośliny przed insektami. Roślina działa również odstraszająco na komary.
Bylica pospolita: jak pozbyć się jej z ogrodu?
Jeśli bylica pospolita stanowi w danym miejscu chwast i chcemy się jej pozbyć, to musimy to zrobić z największą dokładnością. Nawet kilkucentymetrowe fragmenty kłącza bylicy pospolitej doskonale się przyjmują i rozrastają. Ponadto bylica jest w stanie wydzielać tak zwane allelopatyny, czyli substancje, które hamują wzrost rosnących wokół roślin.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -