Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Kilka gatunków z rodzaju cibora występuje w stanie naturalnym także w Polsce. Zdecydowanie najbardziej znany na świecie przedstawiciel tego rodzaju to cibora papirusowa, z której starożytni Egipcjanie wytwarzali papirus. Z kolei cibora zmienna to łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której cechą charakterystyczną są łodygi z pękami wąskich, ostro zakończonych liści, przypominających kształtem parasol.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla cibory
Uprawiana w doniczkach cibora zmienna lubi lekko słoneczne lub nieco zacienione stanowisko. Źle czuje się jednak w pełnym słońcu, dlatego najlepiej będzie rosnąć w pomieszczeniu z oknami skierowanymi na wschód lub zachód. Cibora preferuje temperaturę pokojową. W zimie powinna wejść w stan spoczynku. W tym czasie najlepiej przestaw ją do chłodniejszego pomieszczenia (12–15°C). Pamiętaj jednak, że cibory nie można wychłodzić, ponieważ zacznie zamierać.
Podlewanie i pielęgnacja cibory
W naturalnych warunkach cibora porasta brzegi rzek i jezior. Musisz więc zapewnić jej odpowiednio dużą wilgotność powietrza i podłoża. Najlepiej, aby doniczka cały czas stała w wodzie. Sprawdzi się też zraszanie jej liści wodą lub stawianie blisko nawilżacza powietrza. Ważnym elementem pielęgnacji cibory jest regularne usuwanie przekwitłych łodyg – roślina ładnie się wtedy zagęszcza.
Choroby cibory
Cibora choruje, gdy jest niedostatecznie podlana. Na brak wody reaguje brązowieniem liści. Na młodych liściach czasem żerują mszyce lub wełnowce.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -