Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Czermień błotna (Calla palustris)

Czermień błotna (Calla palustris) znana jest również pod nazwą czerwień błotny oraz wodna wsza. To roślina trująca. Swoje toksyczne właściwości traci po ususzeniu lub ugotowaniu.

Czermień błotna (Calla palustris)
Czermień błotna (Calla palustris). Fot. 123RF/PICSEL

Czermień błotna: charakterystyka gatunku

Calla palustris naturalnie porasta obszary północno-wschodniej Europy, wschodniej Azji oraz Ameryki Północnej. Ta wieloletnia roślina preferuje siedliska wilgotne. W naszym kraju można ją spotkać w zaroślach, torfowiskach, przy brzegach zbiorników wodnych.

Łodygi czermieni mają postać płożących się kłączy o długości nawet do 100 cm. Są one dęte, (unoszą się blisko powierzchni wody), rozgałęziają się sympodialnie. Kruche, cienkie korzenie przybyszowe tworzą się w każdym węźle kłącza.

Liście czermieni błotnej są szerokojajowate z sercowatą nasadą, ostrym zakończeniem i gładkimi brzegami. Ich zielona lśniąca blaszka naznaczona jest łukowatym unerwieniem. Listki rosną na całej długości kłącza w 2 szeregach. Bliżej wierzchołków pędowych jest ich trochę więcej.

Kwiaty calla palustris zapylane są przez ślimaki. Charakterystyczny dla niej jest kwiatostan kolbiasty typu pseudoancjum, czyli taki, który wyglądem upodabnia się do pojedynczego kwiatostanu. Składa się on z mlecznobiałej pochewki o jajowato-eliptycznym kształcie. Cylindryczna kolba osadzona jest na krótkim trzonku. Pokrywają ją obupłciowe kwiaty.

Owocami czermieni błotnej są czerwone jagody tworzące kolbowaty owocostan. Zawarte w nim nasiona mają twardą łupinę nasienną, obfite bielmo i otoczone są lepkim, galaretowatym śluzem.

Czermień błotna: uprawa i pielęgnacja

Czermień najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, ale na słońcu też sobie poradzi. Służą jej podłoża wilgotne lub umiarkowanie wilgotne, ale za to bogate w składniki odżywcze. Roślina ta wykazuje dużą odporność na mróz, choroby i szkodniki.

Pielęgnacja czermieni sprowadza się do usuwania uschniętych liści i obumarłych kłączy, które psują estetykę jej wyglądu.

Sadzenie czermieni błotnej

Z uwagi na walory dekoracyjne czermieni błotnej oraz jej specyficzne wymagania uprawowe ogrodnicy chętnie sadzą ją w strefie bagiennej stawów i oczek wodnych. Tworzone przez nią korzenie przybyszowe nie są zbyt długie, dlatego powinna być ona wsadzona do podłoża na głębokość nie więcej niż 5 cm.

Warto dodać, że calla palustris nie potrzebuje stałego podłoża do wzrostu. W naturze unosi się ona na powierzchni zbiorników wodnych.

Rozmnażanie czermieni błotnej

Czermień błotną rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział kłączy. Tworzy ona pączki odnawiające, które zimują do następnego sezonu wegetacyjnego – zarówno pod ziemią, w błocie, jak i wodzie. Można je zebrać i zasadzić w wybranym miejscu.

Choroby i szkodniki czermieni błotnej

Czermień błotna jest rośliną w pełni mrozoodporną, a przy tym nie wykazuje podatności na choroby. Nie zauważysz na niej również aktywności szkodników.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Maj

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Czermień błotna (Calla palustris)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.