Liściaste

Dymnica pospolita (Parthenocissus quinquefolia)

Dymnica pospolita, zwana też lekarską to gatunek rośliny z rodziny makowatych. U nas jest ona uważana za chwast. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie?

Dymnica pospolita w Polsce występuje na obszarze całego kraju. Fot. Membio/123RF.com

Dymnica pospolita: występowanie rośliny

Dymnica pospolita w stanie dzikim występuje w całej Europie oprócz dalekiej Północy. W Polsce jest rośliną pospolitą, występuje na obszarze całego kraju. Najczęściej można ją spotkać od niżu po pogórze, na obszarach ruderalnych (mocno wykorzystywanych przez człowieka), w tym na wysypiskach, w ogrodach, na pastwiskach, w winnicach oraz na polach uprawnych.

Jak wygląda dymnica pospolita?

Roślina osiąga do 40 cm wysokości. Ma wzniesioną lub podnoszącą się w górnej części, silnie rozgałęzioną nagą łodygę w jasnozielonym lub zielono-brunatnym kolorze. Liście dymnicy przypominają nieco nać marchewki i przybierają szaro-zieloną barwę. Są wąskie i lancetowate. Kwiaty są zebrane w gronach i mają różne kolory: czerwony, różowy, jasnopurpurowy lub bordowy. Po przekwitnięciu wytwarzają one owoc w formie okrągłej niełupki o średnicy 2-2,5 cm. Nasiona znajdujące się w owocu są niezwykle trwałe – zachowują zdolność do kiełkowania nawet przez 11 lat. 

Dymnica pospolita: stanowisko i podłoże

Najbardziej lubi dobrze zdrenowane, wilgotne i bogate w próchnicę gleby o neutralnym pH. Najszybciej pojawia się na stanowiskach nasłonecznionych (południowych), po niedawnym nawożeniu azotem i wapnowaniu. Często porasta gleby gliniaste, piaszczyste, suche i zasadowe.  Nie przepada za glebą o kwaśnym odczynie. Dymnica pospolita bardzo łatwo się rozplewia.

Właściwości dymnicy pospolitej

W przeszłości w Polsce dymnica pospolita była wykorzystywana jako kadzidło do odstraszania złych duchów i do przyciągania powodzenia w domostwach. Roślina była też wykorzystywana w medycynie ludowej (jako ziele moczopędne, żółciopędne i rozkurczające mięśnie gładkie), a także w kosmetyce, do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami. Dymnica pospolita jest współcześnie nie tylko chwastem, ale też  rośliną trującą i niebezpieczną dla zwierząt hodowlanych. Po jej zjedzeniu może dojść do silnego zatrucia zwierzęcia.

Ciekawostka - dymnica to chwast kiełkujący przez cały rok, przez co jest bardzo uciążliwy dla upraw. Najczęściej pojawia się w kukurydzy, zbożach, roślinach okopowych i między rzędami warzyw. Zagęszczenie dymnicy pospolitej na poziomie 60 sztuk na metr kwadratowy pola uprawnego powoduje spadek plonów o ok. 5%.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dymnica pospolita (Parthenocissus quinquefolia)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.