Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Dynia figolistna (Cucurbita ficifolia)

Dynia figolistna to wieloletnie pnącze z rodziny dyniowatych. Roślina może wytworzyć pędy o długości nawet 25 metrów. Co warto wiedzieć o uprawie dyni figolistnej?

Dynia figolistna (Cucurbita ficifolia)
Dynia figolistna (Cucurbita ficifolia). Fot. 123RF.com

Dynia figolistna: występowanie i pochodzenie

Dynia figolistna pochodzi z Peru. Była znana wśród tamtejszych Indian już ponad 5000 lat temu. W XVII wieku trafiła również do Europy, ale nie przyjęła się wówczas szeroko ze względu na swoje wymagania klimatyczne. W Polsce i w innych krajach Europy spotykana jest wyłącznie w uprawie.

Jak wygląda dynia figolistna?

Roślina osiąga do 2 metrów wysokości. Ma zielone, rozłożyste, klapowane liście podobne do liści figowca pospolitego. Dynia figolistna wydaje owalne owoce (jagody) o średnicy 15-50 centymetrów i wadze do 6 kg. Najczęściej osiąga 15-20 cm średnicy i wagę do 2,5 kg.  Jedna roślina może wydać nawet 50 owoców. Owoce mają mlecznozieloną, jasnozieloną lub marmurkowatą skórkę w prążki. Dynia kwitnie na żółto i pomarańczowo. Kwiaty mają po pięć płatków i mają gwiazdowaty kształt.

Uprawa dyni figolistnej: stanowisko i podłoże

Dynia figolistna preferuje bardzo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Najlepiej rośnie na obszarach, gdzie dzienna temperatura wynosi 15-21 stopni Celsjusza. Dynia wymaga bogatej, dobrze zdrenowanej gleby utrzymującej wilgoć. Potrzebuje podlewania dużą ilością wody. Najlepiej toleruje podłoże o odczynie 6,4-7,5. Roślina kwitnie tylko wówczas, gdy dzień jest długi – wymaga ok. 13 godzin dziennego światła.

Ciekawostka - dynia figolistna jest bardzo odporna na grzyby. Z tego względu bardzo często sadzi się ją w szklarniach, w sąsiedztwie ogórków, by ochronić je przed grzybami. Uprawa obu warzyw obok siebie przyspiesza wzrost ogórków i zwiększa ich plony.

Nawożenie dyni figolistnej

Nawożenie dyni figolistnej warto przeprowadzić jesienią, z użyciem kompostu lub obornika. Polecane są również nawozy fosforowe i potasowe (szczególnie siarczan potasu), które można rozsiać jesienią lub wiosną, podczas przygotowań do sezonu. Wiosną warto stosować również nawozy azotowe (2/3 dawki przed siewem lub sadzeniem dyni), a pozostałą 1/3 podczas zawiązywania owoców. Roślina nie toleruje chlorków w glebie.

Zastosowanie dyni figolistnej

Owoce dyni figolistnej można jeść jak inne dynie. Niedojrzałe można traktować jak cukinię, robiąc z nich zupę. Sprawdzają się również w potrawkach i jako dodatek do mięs. Dojrzałe owoce można marynować w occie z przyprawami lub robić inne przetwory, np. dżemy i musy na słodko. W Meksyku z jej nasion produkuje się słodycze. Jadać można również jej kwiaty i kiełki. Pędy i owoce są też wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Pnącze

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dynia figolistna (Cucurbita ficifolia)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.