Dynia figolistna: występowanie i pochodzenie
Dynia figolistna pochodzi z Peru. Była znana wśród tamtejszych Indian już ponad 5000 lat temu. W XVII wieku trafiła również do Europy, ale nie przyjęła się wówczas szeroko ze względu na swoje wymagania klimatyczne. W Polsce i w innych krajach Europy spotykana jest wyłącznie w uprawie.
Jak wygląda dynia figolistna?
Roślina osiąga do 2 metrów wysokości. Ma zielone, rozłożyste, klapowane liście podobne do liści figowca pospolitego. Dynia figolistna wydaje owalne owoce (jagody) o średnicy 15-50 centymetrów i wadze do 6 kg. Najczęściej osiąga 15-20 cm średnicy i wagę do 2,5 kg. Jedna roślina może wydać nawet 50 owoców. Owoce mają mlecznozieloną, jasnozieloną lub marmurkowatą skórkę w prążki. Dynia kwitnie na żółto i pomarańczowo. Kwiaty mają po pięć płatków i mają gwiazdowaty kształt.
Uprawa dyni figolistnej: stanowisko i podłoże
Dynia figolistna preferuje bardzo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Najlepiej rośnie na obszarach, gdzie dzienna temperatura wynosi 15-21 stopni Celsjusza. Dynia wymaga bogatej, dobrze zdrenowanej gleby utrzymującej wilgoć. Potrzebuje podlewania dużą ilością wody. Najlepiej toleruje podłoże o odczynie 6,4-7,5. Roślina kwitnie tylko wówczas, gdy dzień jest długi – wymaga ok. 13 godzin dziennego światła.
Ciekawostka - dynia figolistna jest bardzo odporna na grzyby. Z tego względu bardzo często sadzi się ją w szklarniach, w sąsiedztwie ogórków, by ochronić je przed grzybami. Uprawa obu warzyw obok siebie przyspiesza wzrost ogórków i zwiększa ich plony.
Nawożenie dyni figolistnej
Nawożenie dyni figolistnej warto przeprowadzić jesienią, z użyciem kompostu lub obornika. Polecane są również nawozy fosforowe i potasowe (szczególnie siarczan potasu), które można rozsiać jesienią lub wiosną, podczas przygotowań do sezonu. Wiosną warto stosować również nawozy azotowe (2/3 dawki przed siewem lub sadzeniem dyni), a pozostałą 1/3 podczas zawiązywania owoców. Roślina nie toleruje chlorków w glebie.
Zastosowanie dyni figolistnej
Owoce dyni figolistnej można jeść jak inne dynie. Niedojrzałe można traktować jak cukinię, robiąc z nich zupę. Sprawdzają się również w potrawkach i jako dodatek do mięs. Dojrzałe owoce można marynować w occie z przyprawami lub robić inne przetwory, np. dżemy i musy na słodko. W Meksyku z jej nasion produkuje się słodycze. Jadać można również jej kwiaty i kiełki. Pędy i owoce są też wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: nie