Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Dynia makaronowa (Cucurbita pepo L.)

Dyna makaronowa to szczególna, choć w Polsce wciąż mało znana odmiana dyni zwyczajnej. Czym się charakteryzuje i dlaczego wartą ją uprawiać?

Dynia makaronowa (Cucurbita pepo L.)
Dynia makaronowa to odmiana dyni zwyczajnej, której miąższ po ugotowaniu przypomina makaron spaghetti. Fot.123RF.com

Dynia makaronowa: wygląd rośliny

Dyna makaronowa to roślina jednoroczna, wytwarzająca długie, płożące się pędy. Ich długość może wynosić nawet do 4-5 metrów. Pędy są grube i puste w środku, a liście okazałe, klapowane i gęsto porośnięte sztywnymi, szorstkimi włosami.

Od czerwca do października dynia makaronowa wydaje kwiaty żeńskie oraz męskie. Wszystkie mają kolor żółty, ale męskie zebrane są w pęczki, a żeńskie pojawiają się pojedynczo. Po zapyleniu kwiatów żeńskich na ich miejscu zawiązują się owoce. Mogą one mieć od 30 do 40 centymetrów długości i ważyć około 2-3 kilogramy.

Miąższ owoców ma barwę pomarańczową. Charakterystyczną cechą rośliny jest fakt, że miąższ po ugotowaniu rozpada się na cienkie pasma, które kształtem przypominają nitki makaronu. To właśnie tej właściwości roślina zawdzięcza swą nazwę.

Uprawa dyni makaronowej

Dynia makaronowa, podobnie jak większość jej kuzynek, jest rośliną ciepłolubną i dość wymagającą w uprawie. Nie toleruje temperatur w okolicy 0°C,więc najlepiej uprawiać ją z rozsady. Do gruntu sadzimy dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja. Sadzonki należy rozmieszać w odległości około 1,5 metra od siebie. Odległość między rzędami powinna wynosić około 1,5-2 metry.

Dynię makaronową należy uprawiać na stanowiskach ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje także dużej ilości wody, więc wymaga systematycznego i obfitego podlewania. Owoce najlepiej zawiązują się na glebach żyznych, próchnicznych i dobrze zatrzymujących wodę.

Kiedy zbierać dynię makaronową?

Do zbiorów dyni makaronowej przystępuje się w fazie dojrzałości użytkowej owoców, czyli przeważnie w drugiej połowie września lub na początku października. Dojrzałe warzywa mają twardą skórkę, niekiedy prążkowaną, w kolorze kremowym lub pomarańczowym. Warzywa można przechowywać maksymalnie do 6 miesięcy, w temperaturze około 10°C i w miejscu o umiarkowanej wilgotności.

Choroby i szkodniki dyni makaronowej

Niestety dynia makaronowa jest dość podatna na występowanie chorób i szkodników. Najczęściej mogą ją atakować mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, bakteryjna plamistość liści, a także fuzarioza. Wśród szkodników mogą występować mszyce i przędziorki chmielowce. Dlatego warto zadbać o ochronę roślin przed tego typu problemami.   

Dyna makaronowa: zastosowanie

Dynia makaronowa słynie z wielu zastosowań w kuchni. Można ją gotować, zapiekać, dusić, a nawet konserwować. Ze względu na swój miąższ najlepiej jednak prezentuje się jako dodatek do zup lub warzywne spaghetti.

Dynia makaronowa to warzywo będące źródłem wielu składników odżywczych, takich jak beta-karoten, potas, magnez, fosfor czy żelazo. Zawiera także witaminę C, B oraz PP. Jako posiłek jest sycąca i lekkostrawna, korzystnie wpływa na trawienie i pracę układu krążenia.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dynia makaronowa (Cucurbita pepo L.)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.