Dynia zwyczajna: występowanie i wygląd rośliny
Dynia zwyczajna przybyła z Ameryki do Europy w XV wieku razem z Krzysztofem Kolumbem. Do dyni zwyczajnej zalicza się m.in. dynię makaronową, kabaczka, patisony i cukinię. Dynia zwyczajna wydaje owoce o pomarańczowej, kremowej i żółtej, przeważnie grubej skorupie. Mogą one ważyć nawet 45 kg. Wewnątrz znajduje się miąższ i gniazdo nasienne z owalnymi nasionami. Roślina płoży się na ziemi, a jej łodygi mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Są one owłosione i mają wąsy czepne. Liście są duże, mają sercowaty kształt i owłosione brzegi. Od czerwca do września dynia kwitnie: pojawiają się na niej żółte, bezwonne kwiaty.
Wymagania i uprawa dyni zwyczajnej
Uprawa dyni zwyczajnej daje najlepsze efekty na kompostowniku. Dynia lubi przepuszczalną, żyzną, próchniczą glebę zasobną w azot. Warzywo najlepiej wzrasta w szybko nagrzewającej się ziemi. Optymalna temperatura jej wzrostu wynosi 25 stopni C. Dynia zwyczajna ze względu na płytki system korzeniowy lubi obfite podlewanie. Niedobór wody sprawi, że owoce będą mniejsze, ale za to słodsze. Rosnące owoce należy odseparować od gruntu – w ten sposób uchronimy je przed gniciem.
Uprawa dyni zwyczajnej powinna odbywać się rok po organicznym nawożeniu ziemi, przeprowadzanym jesienią. Nawóz fosforowy i potasowy należy stosować wiosną, przed przygotowaniem pola lub jesienią. Dynię zwyczajną po pojawieniu się pierwszych zawiązków owoców i po pierwszym zbiorze dobrze dokarmiać również nawozami wieloskładnikowymi.
Właściwości i zastosowanie dyni zwyczajnej
Dynia zwyczajna jest źródłem witamin A, C i E oraz wielu składników mineralnych, w tym cynku, wapnia, magnezu, potasu czy selenu. Ma ona też sporo niacyny i kwasu foliowego. Wybieraj dynie w intensywnie pomarańczowym kolorze: zawierają one więcej beta-karotenu i witamin z grupy B niż inne. Dynię zwyczajną wykorzystuje się do potrawek, sałatek, zup, gulaszy, a także do ciast i przetworów. Można ją też upiec. Z nasion dyni tłoczy się wartościowy i wyrazisty w smaku olej. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny nie jest polecana cukrzykom i osobom z insulinoopornością.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 10-15m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie