Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

Dyptam jesionolistny, nazywany też krzewem mojżesza, to roślina piękna, pachnąca i tajemnicza, lecz niebezpieczna. Dlaczego należy jej unikać w upalne dni? 

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)
Dyptam jesionolistny jest piękną i jednocześnie bardzo niebezpieczną rośliną ozdobną. Fot.CanvaPro

Dyptam jesionolistny – znany też jako krzew mojżeszowy – to bardzo aromatyczna bylina, obejmująca swym zasięgiem tereny od południowej Europy aż po Syberię oraz północne Chiny. W Polsce rośnie w okolicach Włocławka, Dąbrowy Górniczej oraz Pińczowa. Ze względu na walory ozdobne roślinę można spotkać także w ogrodach miejskich i przydomowych, zwłaszcza w nasadzeniach naturalistycznych. 

Jak wygląda dyptam jesionolistny?

Bylina rośnie w formie kępy składającej się z dość mocnych, na ogół pojedynczych łodyg pokrytych gruczołami. Czy zdominuje inne rośliny w ogrodzie? Jeśli chodzi o dyptam jesionolistny, wysokość jest zmienna i może wynosić od 50 do 120 centymetrów. 

Latem na wierzchołku łodygi pojawiają się duże, białoróżowe lub różowe kwiaty zebrane w grona – to właśnie one są największą ozdobą byliny. Na zimę pęd obumiera, wiosną w jego miejsce wyrasta nowy. 

Pod kwiatostanami wyrastają ciemnozielone, nieparzystopierzaste liście, przypominające liście jesionu (stąd polska nazwa). Duże liście sprawiają, że roślina wygląda bardziej okazale i zachowuje walory dekoracyjne także poza kwitnieniem. 

Chcesz uprawiać dyptam jesionolistny w ogrodzie? W takim razie unikaj dotykania rośliny w upalne dni. To właśnie wtedy dyptam wydziela najwięcej silnie pachnących olejków eterycznych, które wywołują poparzenia skóry. 

Co ciekawe, gdy w gorący dzień zbliżysz płomień do dyptamu jesionolistnego, wówczas olejki zaczną płonąć, ale nie uszkodzą rośliny. Istnieje hipoteza, według której związki te mogą doprowadzić do samozapłonu rośliny, jednak zdaniem botaników nie jest to możliwe. 

Dyptam jesionolistny: odmiany

Domniemany „krzew gorejący” występuje w Polsce bardzo rzadko, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się jego widokiem pod oknami własnego domu. Oprócz rosnącej w naturze odmiany możesz posadzić odmiany uprawne, np.:

  • dyptam jesionolistny Albiflorus: o białych kwiatach,
  • dyptam jesionolistny Purpureus: o ciemnoróżowych kwiatach,
  • dyptam jesionolistny Ruber: o różowopurpurowych kwiatach.

Dyptam jesionolistny: wymagania i pielęgnacja

Bylina preferuje gleby przepuszczalne, suche i przeciętnie wilgotne, bogate w wapń. W naturze najlepiej rośnie i kwitnie na miejscach słonecznych, choć znosi również lekki cień. W przydomowej uprawie dyptamu jesionolistnego pielęgnacja sprowadza się do podlewania w czasie suszy i przycinania zaschniętych pędów przed zimą. 

Należy również pamiętać, że roślina bardzo źle reaguje na przesadzenie. W związku z tym sadzonki dyptamu jesionolistnego lub nasiona najlepiej umieścić w dobrze przemyślanym miejscu, gdzie dojrzałe osobniki nie będą przeszkadzać innym roślinom. Sadzonki możesz sadzić pojedynczo lub w grupach w zagęszczeniu do 5 roślin na 1 m2. 

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.