Dzwonek brzoskwiniolistny: wygląd i charakterystyka gatunek
Dzwonek brzoskwiniolistny to wieloletnia bylina rodzima, rosnąca dziko w Europie i na Syberii. W Polsce możesz go łatwo spotkać m.in. na równinach i w niskich górach, szczególnie w widnych lasach i zaroślach. Mimo pospolitego pochodzenia często uprawiany jest w ogrodach, gdzie zdobi rabaty kwiatowe oraz wrzosowe.
Rosnące wysoko pędy kwiatostanowe zapewniają bylinie smukły pokrój. W przypadku dzwonka brzoskwiniolistnego wysokość wynosi od 40 do 100 centymetrów, przy czym nawet najwyższe okazy prezentują się dość eterycznie. Mimo że bylina może wybijać się ponad inne rośliny na rabacie, to z pewnością nie przytłoczy i nie zdominuje ich swoją urodą.
Jak wygląda dzwonek brzoskwiniolistny? Najpiękniejszym atrybutem rośliny są duże, niebieskofioletowe kwiaty o dzwonkowatej koronie, charakterystyczne dla rodzaju Campanula. Kwiaty wyrastają w luźnych gronach na cienkich, pojedynczych łodygach.
Delikatny wygląd rośliny podkreślają niezbyt liczne liście przyziemne i łodygowe, które przyjmują podłużnie lancetowaty i wąskolancetowaty kształt. Co ciekawe, liście dzwonka brzoskwiniowego są jadalne.
Dzwonek brzoskwiniolistny: ciekawe odmiany
Campanula persicifolia to łatwa w uprawie roślina, która wniesie do twojego ogrodu sporo wdzięku i lekkości. Jeśli gatunek przypadnie ci do gustu, możesz sięgnąć również po kultywary dzwonka brzoskwiniolistnego. Odmiany uprawne różnią się m.in. barwą liści i kwiatów. Oto kilka najpopularniejszych:
- dzwonek brzoskwiniolistny Alba: o białych kwiatach,
- dzwonek brzoskwiniolistny Coerulea: o jasnoniebieskich kwiatach,
- dzwonek brzoskwiniolistny Kelly’s Gold: o biało-niebieskich kwiatach i złotożółtych liściach,
- dzwonek brzoskwiniolistny Takion White: o licznych, białych kwiatach.
Dzwonek brzoskwiniolistny: wymagania i pielęgnacja
Rosnące dziko byliny preferują gleby bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne, nieco gliniaste. Roślina najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, choć toleruje także lekkie ocienienie.
Nie musisz mieć dużego doświadczenia, żeby cieszyć się pięknymi kwiatami dzwonka brzoskwiniolistnego. Pielęgnacja rośliny sprowadza się do zapewnienia odpowiedniego stanowiska.
Roślina toleruje suszę (nadmierna wilgoć jej szkodzi) i jest odporna na mrozy, dzięki czemu dobrze znosi zaniedbanie czy błędy ogrodnicze.
Należy jedynie pamiętać o podpieraniu cienkich i długich łodyg, które mogą kłaść się po ziemi, a także o usuwaniu zwiędłych kwiatów.
Dzwonek brzoskwiniolistny: zastosowanie
Roślina doskonale prezentuje się na rabatach kwiatowych, w ogrodach wrzosowych oraz w nasadzeniach naturalistycznych. Można ją uprawiać na kwiat cięty.
Sadzonki dzwonka brzoskwiniolistnego możesz sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk razem, zachowując zagęszczenie ok. 6 sztuk na 1m2. Bylinę możesz rozmnażać także przez podział bryły korzeniowej oraz wysiew nasion.
Choroby i szkodniki dzwonka brzoskwiniolistnego
Dzwonki uchodzą za kwiatki wysoce odporne na ataki szkodników oraz choroby grzybowe. Dobrze wypielęgnowanie nie powinny ulegać zakażeniom, a wśród owadów, które zdarza się zauważyć w uprawach, zagrożeniem (choć niewielkim) mogą być przędziorki i mszyce. Jeśli prawidłowo dobierzesz stanowisko, zadbasz o utrzymanie optymalnych warunków wodnoglebowych roślin, powinny zdrowo rosnąć.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: -