Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Naturalnym środowiskiem występowania eustomy są trawiaste tereny Meksyku i Stanów Zjednoczonych. W Polsce uprawia się eustomę wielkokwiatową (Eustoma grandiflorum) w wielu atrakcyjnych odmianach. Do najpopularniejszych należą „Cessna Green”, „Kyoto Purple”, „Mariachi Pure White” i „Fuji Deep Blue”. Roślina dorasta maksymalnie do 50 centymetrów wysokości, a na wierzchołkach rozgałęzionych pędów od czerwca do sierpnia wykształca zachwycające kwiaty. Ich kielichowaty kształt oraz kolory (od bieli, przez błękity i róże po purpurę) wpływają na ogromną popularność eustomy w kompozycjach ślubnych. Roślina bywa też sadzona w doniczkach i w dogodnych warunkach może przetrwać w mieszkaniu więcej niż jeden sezon.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla eustomy
Eustoma wymaga zacisznego, osłoniętego od deszczu stanowiska w pełnym świetle. Posadzona w cieniu nie zakwitnie, a pędy staną się nadmiernie wyciągnięte. Z kolei zbyt ostre promienie słoneczne przypalą delikatne płatki. Ziemia dla rośliny powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna.
Uprawa i pielęgnacja eustomy
Bujnemu kwitnieniu eustomy sprzyja temperatura ok. 18–20°C. Uprawa rośliny jest możliwa nie tylko w donicach na parapecie lub balkonie, ale też na osłoniętej od deszczu rabacie. Pamiętaj jednak, by zadbać o regularne podlewanie, ponieważ zaschnięcie bryły korzeniowej w trakcie kwitnienia zniszczy delikatne pąki. Pielęgnacja eustomy to również comiesięczne nawożenie i przycinanie obumarłych pędów.
Sposoby na rozmnażanie eustomy
Rozmnażanie eustomy polega na wysiewie nasion zimą w ogrzewanym pomieszczeniu. Po przepikowaniu i zahartowaniu, w drugiej połowie maja sadzonki są gotowe do umieszczenia na balkonie lub rabacie.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: nie