Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Fasola azuki (Vigna angularis)

Fasola azuki, zwana również czerwoną soją, znana jest głównie w krajach Dalekiego Wschodu. Co warto wiedzieć o tej egzotycznej roślinie?

Fasola azuki (Vigna angularis)
Fasola azuki (Vigna angularis). Fot. 123RF.com

Fasola azuki: pochodzenie rośliny

Fasola azuki to roślina wciąż mało znana w Polsce. Uprawia się ją głównie w Chinach, Korei, Japonii oraz coraz częściej w Stanach Zjednoczonych. Ceni się tam ją za ciekawy smak oraz wiele właściwości prozdrowotnych. Fasola azuki stanowi bowiem bogate źródło witamin i minerałów, a ponadto lekkostrawnego białka, będącego doskonałym zamiennikiem mięsa dla wegetarian.

Fasola azuki: wygląd rośliny

Fasola azuki to roślina strączkowa z rodziny bobowatych. Dorasta do około 30-90 centymetrów wysokości, wytwarza żółte kwiaty, a następnie skupiska długich, cylindrycznych strąków. Na początku strąki są ciemnozielone, ale w miarę dojrzewania nasion stają się coraz jaśniejsze.

Nasiona są przeważnie czerwone, ale zdarzają się także odmiany białe, zielone albo czarne. Są one dość drobne, mają około pół centymetra długości. Wzdłuż boku nasiona widać bliznę, wystającą w pręgę. Miąższ nasion fasoli azuki jest kremowy, a ugotowany ma charakterystyczny słodki smak, przypominający nieco smak orzechów.

Uprawa fasoli azuki

Fasolę azuki należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Roślina preferuje gleby neutralne, próchniczne i dobrze przepuszczalne. Podłoże powinno być lekkie i bogate w substancje mineralne. Można sadzić ją w pojemnikach wysypanych od spodu torfem albo włóknem kokosowym. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Nasiona fasoli azuki można wysiewać tuż po ostatnich przymrozkach. Rozwój i dojrzewanie owoców trwa około 120 dni od wysiewu. Nasiona sadzi się na głębokości około 2,5 centymetra i w odległości co najmniej 10 centymetrów od siebie.

Zastosowanie fasoli azuki

Fasolę azuki uprawia się dla nasion oraz kiełków. W krajach Dalekiego Wschodu ugotowaną fasolę przerabia się na pastę, a następnie używa jej do napełniania pierogów lub ciast. Można jeść ją również ze słodkim pieczywem w formie pasty lub pasztetu. Fasola azuki świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup i sałatek, bo ze względu na dużą zawartość białka z powodzeniem zastępuje mięso.

W chińskiej i japońskiej medycynie ludowej od wieków używa się także pasty z fasoli azuki jako remedium na czyraki i trądzik. Jest to kosmetyk oczyszczający skórę i upiększający cerę.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m, 0,5m- 1m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Fasola azuki (Vigna angularis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.