Fenkuł włoski: wygląd rośliny
Fenkuł – inaczej koper włoski – to roślina zielona z rodziny selerowatych. Może osiągać od 90 do nawet 200 centymetrów wysokości. Łodygi kopru włoskiego są proste i pokryte woskowym nalotem. Pierzaste liście wraz z łodygami tworzą u nasady rośliny bulwiaste zgrubienia, zwane cebulami. Zgrubienia te przechodzą w gruby, wrzecionowaty korzeń w żółtawobiałym kolorze.
Fenkuł może przypominać nieco koper ogrodowy, ale jego jadalną część stanowią nie liście, a właśnie – bulwiaste części ogonków liściowych. Koper włoski kwitnie od lipca do września. Na końcach łodyg pojawiają się wtedy małe, żółte kwiaty, zebrane w płaskie baldachy. W regionie śródziemnomorskim koper włoski uprawiany jest jako roślina 2 i 3-letnia, jednak w chłodniejszym, polskim klimacie traktowany jest jako roślina jednoroczna.
Jak uprawiać fenkuł włoski?
Do uprawy fenkułu włoskiego najlepiej nadają się stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, najlepiej o odczynie zasadowym lub obojętnym.
Wysiew nasion w rozsadniku należy zacząć już na przełomie kwietnia i maja, a nasadzenia w miejscu stałym pod koniec czerwca. Przed wysiewem warto dobrze spulchnić ziemię i użyźnić ją kompostem lub humusem. Roślinę należy regularnie odchwaszczać i dbać o odpowiednią wilgotność gleby. Koper włoski zniesie okresowe niedobory wody, ale to w wilgotnym podłożu rozwija się najlepiej i tworzy lepszej jakości zgrubienia. Na miesiąc przed zbiorem zaleca się kopczykowanie bulw, by zachować ich białą barwę i delikatny smak. Zbiory zaczynamy, gdy cebule osiągną średnicę około 10 centymetrów.
Fenkuł włoski: zastosowanie i właściwości
Koper włoski to warzywo cenione przede wszystkim za swoje wartości odżywcze. Stanowi źródło potasu oraz witamin, między innymi witaminy C oraz B1. Zawiera także błonnik i kwas foliowy, więc dobrze wpływa na trawienie, pracę żołądka i jelit. Składniki pokarmowe zawarte w koprze włoskim mają także korzystny wpływ na układ nerwowy, ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Fenkuł ceniony jest również ze względu na smak. W kuchni znajduje zastosowanie zarówno jako warzywo, jak i przyprawa wzbogacająca smak potraw o silny, anyżkowy aromat. Koper włoski można jeść na surowo albo w dowolnej formie przetworzone – gotowanej, zapiekanej lub grillowanej.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: -
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie