Fiołek wonny to wieloletnia bylina rosnąca dziko w Europie. W Polsce występuje na nizinach i w niższych partiach gór, zwłaszcza w miejscach zacienionych przez drzewa i zarośla. Możesz go spotkać również w ogrodach przydomowych, gdzie często upiększa rabaty i skalniaki.
Fiołek wonny: wysokość
Fiołek wonny to niewielka roślina płożąca, która osiąga od 3 do 15 centymetrów wysokości. Rozrasta się poprzez rozłogi, tj. cienkie, naziemne pędy zdolne do zakorzeniania się i kwitnienia. Rozłogi osiągają do 20 centymetrów długości. Część podziemną stanowi grube, rosnące ukośnie lub poziomo kłącze o długości ponad 3 centymetrów.
Jak wygląda fiołek wonny?
Mimo niepozornych rozmiarów roślina potrafi zwrócić na siebie uwagę. Wiosną fiołek wonny obficie kwitnie, tworząc uroczy kobierzec pachnących, fioletowych kwiatów. Powtarza kwitnienie jesienią, dlatego bylina doskonale sprawdza się w projektach rabat całorocznych.
A jak wygląda fiołek wonny, gdy nie kwitnie? Wówczas roślinę zdobią kępki zielonych, omszonych liści o sercowato-zaokrąglonym kształcie. Co ciekawe, część z liści pozostaje aż do wiosny, dzięki czemu bylina urozmaica ogród również w zimowym okresie.
Fiołek wonny: odmiany
Pięknych zapach, urzekające kwitnienie i niskie wymagania sprawiły, że fiołek wonny doczekał się kilku odmian uprawnych. Do najczęściej spotykanych należą:
- fiołek wonny Heartthrob: o ciekawych, dwubarwnych liściach,
- fiołek wonny Alba: o śnieżnobiałych kwiatach,
- fiołek wonny White Violet: o biało-fioletowych kwiatach,
- fiołek wonny Flore Pleno: o pełnych, ciemnofioletowych kwiatach.
Fiołek wonny: wymagania i pielęgnacja
Roślina nie ma zbyt wielkich oczekiwań co do gleby, choć preferuje podłoża żyzne i próchniczne, przeciętnie wilgotne. Osobniki rosnące dziko najczęściej można spotkać w zaroślach, lasach i parkach. Warto to uwzględnić przy wyborze stanowiska, które powinno być cieniste lub półcieniste.
Jeśli chcesz urozmaicić rabatę fiołkiem wonnym, pielęgnacja rośliny nie zajmie ci wiele czasu. Musisz jedynie pamiętać o umiarkowanym podlewaniu w okresie upałów. Gatunek jest mrozoodporny, jednak bardziej wrażliwe odmiany uprawne mogą wymagać okrywania na zimę. Roślinę możesz uprawiać na kwiat cięty. Miniaturowe bukieciki fiołków nie tylko wspaniale pachną, ale i mogą być oryginalnym przysmakiem w twojej kuchni.
Fiołek wonny w ogrodzie
Cieniolubna, kwitnąca bylina doskonale nadaje się do obsadzenia zacienionej rabaty, skalniaka czy klombu. Sprawdzi się jako roślina zadarniająca i okrywowa. Aby uzyskać zagęszczony dywan, sadzonki fiołka wonnego trzeba sadzić w grupach (10-20 sztuk), przy czym na 1 m2 powinno przypadać 16 sztuk roślin.
Jak przygotować się do uprawy tej urzekającej byliny? Jeśli chodzi o termin sadzenia fiołka wonnego, sadzonki można umieszczać w gruncie już wczesną wiosną, choć lepiej zaczekać z tym do maja. Roślinę można rozmnażać również poprzez wysiew nasion: w październiku i listopadzie do skrzynek, a następnie w kwietniu do gruntu.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, wrzesień
Zimozielone: tak