Głóg jednoszyjkowy: wygląd
Głóg jednoszyjkowy to gatunek śródziemnomorsko-eurazjatycki. Zasięgiem obejmuje znaczną część Europy. Na północy sięga do południa Anglii i Skandynawii. Porasta górskie wysokości do 1500 m n.p.m. W Polsce pospolity na nizinach i niższych górskich położeniach. Miesza się z pozostałymi dwoma gatunkami. Ma postać krzewu lub małego drzewa dorastającego do około 8 metrów wysokości.
Jego liście są całobrzegie: na szczycie są opatrzone kilkoma zębami, a u nasady – klinowate. Pod spodem możemy ujrzeć ich siną barwę. Charakteryzuje je spora zmienność pod względem kształtu oraz wielkości.
Nieliczne ciernie dochodzą do długości maksymalnie 1 cm. Słupek zazwyczaj występuje jeden, bardzo rzadko dwa. Działki kielicha mają szerokotrójkątny kształt.
Owoce, kształtu elipsoidalnego, charakteryzuje czerwony lub brązowo-czerwony kolor. Występuje przeważnie jeden orzeszek, bardzo rzadko dwa. Owoce to również doskonały pokarm dla ptaków. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, trochę później od głogu dwuszyjkowego.
Jak wygląda uprawa głogu jednoszyjkowego?
Głóg jest dość łatwy w uprawie. Preferuje słoneczne stanowisko, ewentualnie lekko zacienione. Dobrze rozwija się na podłożu piaszczysto-gliniastym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Krzew głogu może jednak rosnąć nawet na ubogich glebach.
Gatunek dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, stąd jest często wykorzystywany w miastach. Zazwyczaj mrozoodporny, chociaż młode krzewy lepiej jest okrywać przed zimą.
Niezalecane jest przesadzanie starszych okazów, ponieważ wytwarzają dosyć rozległy i głęboki system korzeniowy. To, co może stanowić problem dla ogrodnika podczas uprawy, to niska odporność rośliny na szkodniki i choroby, zwłaszcza pochodzące od grzybów. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować profilaktycznie preparaty (np. ekologiczne gnojówki).
Gdzie sadzić głóg jednoszyjkowy?
Głóg jednoszyjkowy to gatunek idealny do tworzenia szczelnych i trudnych do sforsowania żywopłotów. Świetnie znosi przycinanie. Jest to roślina dekoracyjna ze względu na kwiaty i owoce, stąd też – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – będzie wyjątkową ozdobą terenów zielonych.
Zastosowanie w kuchni i domowej apteczce
Z owoców możemy stworzyć przetwory i nalewki. Wykazują działanie lecznicze. Mają działanie uspokajające i rozkurczające w naczyniach wieńcowych serca. Znajdą zastosowanie przy nadciśnieniu, bezsenności i dolegliwościach wieku starczego.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 5-10m
Pokrój: Półkulisty, kulisty
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: nie