Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)

Rodzimy gatunek głogu, który idealnie nadaje się do sadzenia w ogrodach, przestrzeniach miejskich i na żywopłoty. Dowiedz się, jak wygląda uprawa.

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)
Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewko, które owoce posiadają właściwości lecznicze. Fot.123RF.com

Głóg jednoszyjkowy: wygląd

Głóg jednoszyjkowy to gatunek śródziemnomorsko-eurazjatycki. Zasięgiem obejmuje znaczną część Europy. Na północy sięga do południa Anglii i Skandynawii. Porasta górskie wysokości do 1500 m n.p.m. W Polsce pospolity na nizinach i niższych górskich położeniach. Miesza się z pozostałymi dwoma gatunkami. Ma postać krzewu lub małego drzewa dorastającego do około 8 metrów wysokości.

Jego liście są całobrzegie: na szczycie są opatrzone kilkoma zębami, a u nasady – klinowate. Pod spodem możemy ujrzeć ich siną barwę. Charakteryzuje je spora zmienność pod względem kształtu oraz wielkości.

Nieliczne ciernie dochodzą do długości maksymalnie 1 cm. Słupek zazwyczaj występuje jeden, bardzo rzadko dwa. Działki kielicha mają szerokotrójkątny kształt.

Owoce, kształtu elipsoidalnego, charakteryzuje czerwony lub brązowo-czerwony kolor. Występuje przeważnie jeden orzeszek, bardzo rzadko dwa. Owoce to również doskonały pokarm dla ptaków. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, trochę później od głogu dwuszyjkowego.

Jak wygląda uprawa głogu jednoszyjkowego?

Głóg jest dość łatwy w uprawie. Preferuje słoneczne stanowisko, ewentualnie lekko zacienione. Dobrze rozwija się na podłożu piaszczysto-gliniastym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Krzew głogu może jednak rosnąć nawet na ubogich glebach.

Gatunek dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, stąd jest często wykorzystywany w miastach. Zazwyczaj mrozoodporny, chociaż młode krzewy lepiej jest okrywać przed zimą.

Niezalecane jest przesadzanie starszych okazów, ponieważ wytwarzają dosyć rozległy i głęboki system korzeniowy. To, co może stanowić problem dla ogrodnika podczas uprawy, to niska odporność rośliny na szkodniki i choroby, zwłaszcza pochodzące od grzybów. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować profilaktycznie preparaty (np. ekologiczne gnojówki).

Gdzie sadzić głóg jednoszyjkowy?

Głóg jednoszyjkowy to gatunek idealny do tworzenia szczelnych i trudnych do sforsowania żywopłotów. Świetnie znosi przycinanie. Jest to roślina dekoracyjna ze względu na kwiaty i owoce, stąd też – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – będzie wyjątkową ozdobą terenów zielonych.

Zastosowanie w kuchni i domowej apteczce

Z owoców możemy stworzyć przetwory i nalewki. Wykazują działanie lecznicze. Mają działanie uspokajające i rozkurczające w naczyniach wieńcowych serca. Znajdą zastosowanie przy nadciśnieniu, bezsenności i dolegliwościach wieku starczego.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 5-10m

Pokrój: Półkulisty, kulisty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.