Jak wygląda hoja różowa?
Ta ozdobna roślina dorastająca do ok. 1 metra wysokości, która tworzy długie, sukulentowe pędy. Początkowo są one miękkie, z czasem ulegają zdrewnieniu. Ich powierzchnia jest naga, gładka i ma szaro-brązowe zabarwienie.
Grube, woskowane liście hoi wyróżniają się szerokojajowatym lub lancetowatym kształtem. Ich lśniąca powierzchnia w kolorze ciemnej zieleni naznaczona jest jaśniejszymi plamkami.
Łacińskie słowo carnosus, które jest częścią nazwy tego gatunku, oznacza „mięsisty”. Ten człon naukowej nazwy hoi odnosi się do wyglądu jej kwiatów. Formują one obfite, baldachowate kwiatostany rosnące w kątach liści na specjalnych wyrostkach – zawsze tych samych.
Szypułkowe kwiaty hoya carnosa wyglądają jak 2 nałożone na siebie gwiazdy. Są one aromatyczne i wydzielają wabiący owady słodki nektar.
Atrakcyjne odmiany hoi różowej
Wśród dekoracyjnych odmian hoi szczególnie warte wymienienia są:
- Compacta – niska odmiana z muszelkowatymi, fantazyjnie poskręcanymi liśćmi;
- Tricolor – odmiana ta ma zielono-kremowe lub różowe liście z zielonym obrzeżeniem;
- Krimson Queen – odmiana z zielonymi liśćmi i kremowymi lub różowymi brzegami.
Hoya carnosa: stanowisko do uprawy
W naturze hoja różowa występuje w lasach tropikalnych, gdzie drzewa stanowią dla niej podporę. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją również w polskich domach (roślina nie nadaje się do uprawy w ogrodzie).
Roślina ta preferuje stanowiska z łagodnym, rozproszonym światłem. Można umieścić ją w półcieniu, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie rosła wolniej. Hoja carnosa nie lubi być często przenoszona ani ruszana. Szkodliwe dla niej są również przeciągi i duże wahania temperatur. W okresie letnim dobrze służy jej temperatura pokojowa, jednak zimą może być ona nieco niższa (ok. 15oC).
Gleba do uprawy hoi różowej powinna być lekka i przepuszczalna. Nie musi być ona żyzna. Roślina ta najlepiej rośnie, gdy jej korzenie są mocno ścieśnione i poskręcane. Doniczka wybrana dla niej powinna być raczej niewielka. W naczyniu konieczny jest odpływ dla wody.
Podlewanie, choroby i rozmnażanie
Hoję podlewaj na tyle, by ziemia całkiem nie przeschła. Nawadnianie należy zmniejszyć w czasie zimy. Nawożenie jej wskazane jest od wiosny do jesieni z częstotliwością raz na 2 tygodnie.
Hoja różowa bywa atakowana przez wełnowce, mszyce oraz przędziorki. Możesz się ich pozbyć poprzez spryskiwanie liści rozcieńczonym olejkiem neem.
Roślinę tę łatwo rozmnożysz poprzez sadzonki pędowe. Wystarczy uciąć kawałek łodygi z listkiem lub dwoma i wsadzić go do wilgotnego podłoża.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe, średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Pnącze, przewisający
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -