Jarmuż: charakterystyka
Jarmuż, zwany również kapustą liściastą to warzywo cenione głównie za duże wartości odżywcze. Stanowi źródło składników mineralnych, m.in. żelaza, fosforu, wapnia i magnezu, a także witaminy A, C, E, PP oraz B1 i B2. W Polsce jeszcze do niedawna używano go niemal wyłącznie do dekoracji półmisków z potrawami.
Jak wygląda jarmuż?
Jarmuż to roślina dwuletnia. W pierwszym roku po zasadzeniu wytwarza grubą łodygę ze spiralnie osadzonymi, pofałdowanymi liśćmi. W kolejnym roku pojawiają się pędy kwiatostanowe, mocno rozgałęzione i bogato ulistnione. W zależności od odmiany może dorastać do około 50-100 centymetrów wysokości.
Wymagania uprawne jarmużu: gleba, odporność, optymalna temperatura
Uprawa jarmużu nie powinna sprawiać trudności nawet początkującym ogrodnikom. Warzywo to nie ma dużych wymagań glebowych, można uprawiać je praktycznie na każdym podłożu, z wyłączeniem gleb podmokłych i piaszczystych.
Jarmuż jest odporny na mróz i suszę. Rośnie w każdym klimacie, choć najodpowiedniejsze dla niego są stanowiska osłonięte od wiatru i dość wilgotne. Jarmuż lubi temperatury umiarkowane, a najlepiej rozwija się podczas chłodnych miesięcy. Przymrozki mają korzystny wpływ na smak liści jarmużu. Po przemarznięciu tracą one goryczkę i stają się bardziej słodkawe.
Jarmuż: uprawa i zbiór liści
Jarmuż można uprawiać z rozsady lub z siewu bezpośrednio do gruntu. Wybierając pierwszy sposób, należy wysiać nasiona w maju lub w czerwcu, a gdy sadzonki uzyskają około 10-15 centymetrów wysokości, przenieść je na miejsce stałe do gruntu. Rośliny sadzimy w odległości około 40 centymetrów i w rzędach oddalonych od siebie o około 60 centymetrów.
Zbiór liści jarmużu można zacząć późną jesienią i kontynuować przez całą zimę aż do przedwiośnia. Liście zbiera się kilka razy, zaczynając od najstarszych liści dolnych. Zbiory kończymy, gdy wiosną rośliny zaczną wypuszczać pędy kwiatostanowe.
Jarmuż: wartości odżywcze
Część jadalną jarmużu stanowią liście. Można spożywać je na surowo, a także w formie gotowanej. Stanowią doskonały dodatek do surówek, zup i sałatek.
Liście jarmużu mają wiele wartości odżywczych. Poza kompletem witamin i minerałów zawierają także inne substancje, takie jak beta-karoten, kwas foliowy czy żelazo. Liście są niskokaloryczne i zasobne w błonnik więc wspomagają trawienie i metabolizm. Doskonale sprawdzą się także w jadłospisie osób na dietach odchudzających, a także osób starszych i dzieci.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: tak