Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum)

Jastrzębiec pomarańczowy to rzadka bylina z dekoracyjnymi kwiatami z rodziny astrowatych. W naturze rośnie w górach. Co warto wiedzieć o jej uprawie?

Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum)
Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum). Fot. 123RF/PICSEL

Jastrzębiec pomarańczowy: występowanie i wygląd rośliny

Jastrzębiec pomarańczowy naturalnie występuje w Europie, wschodniej Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można spotkać go w Karpatach i Sudetach. Chętnie rośnie na górskich łąkach, halach, w trawach i w ziołoroślach (na terenach zdominowanych przez rośliny zielne).

Osiąga do 60 cm wysokości. Bylina ma pojedynczą, pokrytą ciemnymi włoskami łodygę. Większość liści wyrasta tuż przy ziemi. Są one podłużne, wiotkie i owłosione. Pomarańczowe i ciemnoczerwone kwiaty składają się z niewielkich płatków. Rosną one na szczytach łodygi. Na noc i w pochmurne dni kwiaty jastrzębca zamykają się.

Owoce jastrzębca pomarańczowego przypominają puch. Są to niełupki pokryte niewielkimi włoskami, ułatwiającymi przenoszenie ich przez wiatr. Przy ziemi z byliny wyrastają rozłogi, dzięki którym jastrzębiec rozmnaża się wegetatywnie.

Wymagania i uprawa jastrzębca pomarańczowego

Jastrzębiec pomarańczowy wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie z umiarkowanym słońcem. Doskonale rośnie na glebie o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH, choć toleruje również inne rodzaje, w tym – glebę wapienną. Roślina lubi podłoże zasobne w humus, umiarkowanie żyzne, średnio zwięzłe i mineralno-próchnicze. Nie przepada za glebą ciężką i podmokłą, która  zatrzymuje wodę.

Uprawa jastrzębca pomarańczowego jest łatwa. Roślina dobrze znosi nawet długie okresy suszy – potrzebuje niewiele wody. Mimo że lubi słoneczne miejsca, dobrze rośnie na stanowiskach chłodnych i umiarkowanie chłodnych. Jest odporna na mróz.

Jastrzębiec pomarańczowy: sadzenie

Jastrzębiec pomarańczowy sadzimy po 7-9 sztuk na metr kwadratowy. Roślina najlepiej wygląda w większych kępach, trzeba jednak pamiętać, że jest dość ekspansywna. Długo zostaje też na miejscu dawnej uprawy. Po przekwitnięciu należy usuwać pomarańczowe kwiatostany, by zapobiec samoistnemu, dalszemu wysiewaniu się rośliny na większym terenie.  

Nawożenie i przycinanie

Nawożenie jastrzębca pomarańczowego jest niewskazane. Nawóz „wyciągnie” roślinę w górę, przez co będzie ona wyglądać nieestetycznie. Po pierwszym kwitnieniu należy przyciąć roślinę – zmobilizuje to ją do bardziej intensywnego wzrostu i kolejnego kwitnienia na jesień. Po drugim, słabszym kwitnieniu dobrze wyciąć wszystko, co wyrasta ponad liściastą kępę. W połowie października można zabezpieczyć roślinę na zimę, podsypując ją kilkoma garściami ziemi.

Zastosowanie jastrzębca pomarańczowego

Jastrzębiec pomarańczowy jest wykorzystywany jako bylina okrywowo-zadarniająca. Jest on wykorzystywany w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Sprawdza się również przy murach, jako roślina ozdobna do żwirowych lub kamienistych przestrzeni. Sadzi się ją również przy schodach i miejskich rabatach.  

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.