Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Judaszowiec południowy (Cercis silicastrum)

Choć judaszowiec południowy nazwę zawdzięcza ponurej legendzie (według niej biblijny Judasz powiesił się właśnie na tym drzewie), warto zasadzić go w swoim ogrodzie. Jest to jedno z najpiękniej kwitnących drzew. 

Judaszowiec południowy (Cercis silicastrum)
Judaszowiec południowy to drzewo o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Fot.CanvaPro

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) to drzewo należące do rośliny bobowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Azji Mniejszej i na południu Europy.

W przypadku judaszowca południowego możesz zaobserwować rzadkie zjawisko kauliflorii, czyli wyrastania pąków kwiatów bezpośrednio z pnia lub gałęzi, a nie z pędu. To właśnie dzięki temu judaszowiec jest tak intensywnie obsypany kwiatami w okresie kwitnienia.

Charakterystyczne dla judaszowca południowego są też długie strąki, utrzymujące się na drzewie przez całą zimę. Popularne odmiany judaszowca południowego to „Alba” i „Variegata”.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla judaszowca południowego

Judaszowiec południowy jest drzewem podatnym na zimno. Odpowiednie warunki do jego uprawy panują tylko w niektórych regionach Polski – na południowym zachodzie oraz w okolicach Szczecina.

W warunkach naturalnych judaszowiec rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych, na suchym, kamienistym podłożu. W ogrodzie najlepiej zapewnić mu podobne stanowisko: słoneczne, osłonięte od wiatru, z umiarkowanie żyzną, suchą glebą.

Uprawa i pielęgnacja judaszowca południowego

Judaszowiec południowy jest odporny na suszę. Podlewa się głównie młodsze drzewka. Wiosną i w połowie lata warto zasilić judaszowca nawozem.

Jeśli chcesz, by roślina miała formę niewielkiego drzewka, po kilku latach od zasadzenia przytnij gałęzie wyrastające z dolnej części pnia. Pozostaw natomiast górne pędy – z czasem zaczną się łukowato wyginać.

Choroby judaszowca południowego

Zagrożeniem dla judaszowca południowego może być przede wszystkim gruzełek cynobrowy. Choroba objawia się czerwonymi punkcikami pokrywającymi pędy. Aby pozbyć się szkodnika, należy wyciąć zakażone pędy.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Nieregularny, luźny

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Judaszowiec południowy (Cercis silicastrum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.