Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) to drzewo należące do rośliny bobowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Azji Mniejszej i na południu Europy.
W przypadku judaszowca południowego możesz zaobserwować rzadkie zjawisko kauliflorii, czyli wyrastania pąków kwiatów bezpośrednio z pnia lub gałęzi, a nie z pędu. To właśnie dzięki temu judaszowiec jest tak intensywnie obsypany kwiatami w okresie kwitnienia.
Charakterystyczne dla judaszowca południowego są też długie strąki, utrzymujące się na drzewie przez całą zimę. Popularne odmiany judaszowca południowego to „Alba” i „Variegata”.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla judaszowca południowego
Judaszowiec południowy jest drzewem podatnym na zimno. Odpowiednie warunki do jego uprawy panują tylko w niektórych regionach Polski – na południowym zachodzie oraz w okolicach Szczecina.
W warunkach naturalnych judaszowiec rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych, na suchym, kamienistym podłożu. W ogrodzie najlepiej zapewnić mu podobne stanowisko: słoneczne, osłonięte od wiatru, z umiarkowanie żyzną, suchą glebą.
Uprawa i pielęgnacja judaszowca południowego
Judaszowiec południowy jest odporny na suszę. Podlewa się głównie młodsze drzewka. Wiosną i w połowie lata warto zasilić judaszowca nawozem.
Jeśli chcesz, by roślina miała formę niewielkiego drzewka, po kilku latach od zasadzenia przytnij gałęzie wyrastające z dolnej części pnia. Pozostaw natomiast górne pędy – z czasem zaczną się łukowato wyginać.
Choroby judaszowca południowego
Zagrożeniem dla judaszowca południowego może być przede wszystkim gruzełek cynobrowy. Choroba objawia się czerwonymi punkcikami pokrywającymi pędy. Aby pozbyć się szkodnika, należy wyciąć zakażone pędy.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 2-3m
Pokrój: Nieregularny, luźny
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: nie