Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Oryginalna forma kalocefalusa Browna jest ściśle związana z trudnymi, pustynnymi warunkami panującymi w Australii, z której pochodzi. Prażące słońce wymogło na gatunku maksymalną redukcję wielkości liści i wytworzenie na pędach srebrzystego kutneru. Roślina wygląda wręcz nienaturalnie – niczym poplątany, lśniący drut. Kwitnienie kalocefalusa jest niepozorne. Jego drobne, żółte kwiatostany przypominają nieco rodzime kocanki piaskowe. Pąki ukazują się pod koniec lata, kiedy krzew prezentuje się najbardziej okazale. W uprawie doniczkowej kalocefalus Browna osiąga 40–70 centymetrów wysokości. Do cenionych odmian rośliny należą zwarta „Silver Nugget” oraz „Bed Head” charakteryzująca się dużo luźniejszym pokrojem.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla kalocefalusa Browna
Kalocefalus, z racji osobliwej budowy, ma specyficzne wymagania. Rośnie dobrze tylko na stanowisku ciepłym i silnie oświetlonym. Zacienienie negatywnie wpływa nie tylko na jego pokrój, ale też na kolor pędów, które tracą srebrzystą barwę i mocno zielenieją. Ziemia dla rośliny powinna być lekka, doskonale przepuszczalna, zawierająca dużą ilość piasku lub drobnego żwiru.
Uprawa i pielęgnacja kalocefalusa Browna
Uprawa kalocefalusa Browna jest prosta, musisz jednak przestrzegać kilku zasad. Najważniejszą z nich jest dbanie o stałą wilgotność podłoża, ale bez zalewania korzeni. Sprawdzony sposób to podlewanie rośliny przez wlewanie wody do podstawki doniczki. Nawożenie powinno być skromne i rzadkie, najlepiej preparatem o spowolnionym działaniu. Krzew nie jest w stanie przetrwać mrozu, dlatego zimy musi spędzać w chłodnym pomieszczeniu.
Sposoby na rozmnażanie kalocefalusa Browna
Rozmnażanie kalocefalusa Browna odbywa się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych w wilgotnym piasku.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Półkulisty
Termin kwitnienia: Sierpień, wrzesień
Zimozielone: tak