Kasztan a kasztanowiec – czy to to samo?
Kasztan jadalny bardzo często bywa mylony z kasztanowcem pospolitym. Warto wiedzieć jednak, że to dwa różne drzewa i poza podobnymi nasionami nie łączy ich zbyt wiele. Kasztan jadalny należy do rodziny bukowatych, kasztanowiec natomiast – do mydleńcowatych.
Jak wygląda kasztan jadalny?
Wysokość drzewa może sięgać nawet do 35 m, jednak w Polsce raczej nie rosną wyższe niż 20 metrów. Kasztan ma długie (nawet do 25 cm), lancetowate liście o równych ząbkach. Posiada pień, który pokrywa spękana, brunatna kora. Jego kwitnienie przypada na okres od czerwca do lipca. Późna jesień (październik-listopad) to czas dojrzewania owoców, czyli orzechów kasztana.
Ciekawostka! Kwiaty tej rośliny mają specyficzny zapach, który przywołuje skojarzenia z... tranem!
Kasztan jadalny: wymagania
Kasztan jadalny wymaga miejsca słonecznego, zacisznego, osłoniętego od wiatru i ciepłego. Unikaj wystawiania go w miejsca, w których zimą wieją silne i mroźne wiatry. Mogą one wysuszyć roślinę, dlatego lepiej sprawdzi się w cieplejszych rejonach Polski. W ciągu pierwszych zim warto go osłaniać.
Jeśli chodzi natomiast o glebę, to drzewo radzi sobie na różnych podłożach. Dobrze urośnie zarówno na glebie piaszczystej, jak i na gliniastej. Unikaj sadzenia kasztana na glebach wapiennych. Nadmiar wilgoci w glebie pogarsza mrozoodporność. Roślina za to dobrze poradzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza, na które jest odporna. Dzięki temu idealnie nadaje się do sadzenia w aglomeracjach miejskich czy w terenach, które są uprzemysłowione.
Sadzenie i pielęgnacja
Najlepszą porą na sadzenie kasztana jadalnego jest wiosna – wtedy roślina ma sporo czasu, aby przygotować się na zimowe chłody. Warto jest wcześniej przemyśleć odpowiednie miejsce sadzenia. Kasztan bowiem osiąga pokaźne rozmiary, zarówno, jeśli chodzi o wysokość, jak i szerokość. Nie lubi też przesadzania.
Stanowisko: -
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Kulisty
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: -