Właściwości gatunku i ciekawe odmiany liliowca ogrodowego
Kwiaty liliowca mają właściwości lecznicze. Napary mogą być wykorzystywane do łagodzenia objawów przeziębienia, a także używane jako lek przeciwgorączkowy czy przeciwzapalny. Badania udowadniają, że liliowce mają także działanie antyoksydacyjne i przeciwutleniające.
Właściwości zdrowotne to nie jedyna zaleta rośliny. Ze względu na ich urodę i popularność wyhodowano około 30 tysięcy odmian. Ogrodników zachwycają głównie te o dużych, efektownych kielichach, np. 'Rouge and Curls', 'Ice Breaker' lub 'Berlin Tallbox' (ta ostatnia może osiągnąć nawet 180 cm wysokości).
Mniejsze liliowce, które także cieszą się popularnością, to m.in. 'Pixie Parasol', 'Bisty' czy 'Little Missy'.
Wymagania liliowca ogrodowego
Liliowce ogrodowe dobrze czują się w każdej ziemi, jeśli mają zapewnione stanowisko słoneczne lub półcieniste (choć na tym drugim słabiej kwitną). To rośliny długowieczne, które mogą pozostać w jednym miejscu na wiele lat. Aby dobrze się rozwijały, trzeba sadzić je w odstępach co około 50 cm.
Liliowiec ogrodowy: uprawa i pielęgnacja
Rośliny preferują stałą wilgoć. Jeśli zdecydujesz się uprawiać je na słońcu, pamiętaj o częstym podlewaniu gleby wokół kęp liści. Unikaj moczenia całych roślin. Liliowce nie tolerują suszy, ale nie są wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Jeżeli uprawiasz je w ubogiej glebie, wystarczy, że zastosujesz sezonowy nawóz wieloskładnikowy.
Sposoby na rozmnażanie liliowca ogrodowego
Liliowce ogrodowe rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia możesz wykopać karpy, otrząsnąć z ziemi i ostrożnie rozerwać na mniejsze części. Liliowce nie są wybredne i szybko przyjmują się na nowym stanowisku.
Choroby i szkodniki liliowca ogrodowego
Liliowiec ogrodowy jest dość odporny na choroby i szkodniki, jednak mogą pojawić się w uprawie pewne problemy. Ogrodnicy wymieniają wśród najczęściej występujących: rdzawą plamistość liści i łodyg, mokrą zgniliznę, opuchliznę pąków liliowca.
Zdarza się, że na osłabionych liliowcach żerują szkodniki. Na ukwieconej rabacie możesz spotkać m.in. koniki polne, które lubią płatki kwiatowe. Liście i łodygi mogą być zjadane przez larwy motyli, a bryła korzeniowa bywa atakowana przez turkucia podjadka. Wśród korzeni pojawiają się też aktywne drutowce.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -