Mięta polna: występowanie
Mięta polna występuje w prawie całej Europie (z wyjątkiem Islandii, której klimat jej nie służy), w Azji Zachodniej, Środkowej, na Syberii i na Kaukazie. W Polsce jest uważana za roślinę pospolitą. Można ją spotkać praktycznie na całym obszarze naszego kraju. Rośnie na polach uprawnych, w rowach, na przydrożach i podmokłych łąkach jako chwast.
Jak wygląda mięta polna?
Mięta polna osiąga do 40-50 cm wysokości. Ma wzniesioną i silnie rozgałęzioną, gęsto owłosioną łodygę. Wyrastają z niej ciemno- i jasnozielone liście o różnych kształtach: jajowate, lancetowate, owalne lub podłużne. Krawędzie liści mogą być ząbkowane, piłkowane lub grubo karbowane. Mięta polna zakwita na jasnofioletowo lub różowo. Kwiaty są zebrane w kłosy, mają owłosione kielichy i rosną w kątach liści, naprzeciwko siebie. Po przekwitnięciu roślina wytwarza jajowate rozłupki.
Jak uprawiać miętę polną? Stanowisko i podłoże
Mięta polna nie jest wybredna, jeśli chodzi o preferencje względem stanowiska. Lubi zarówno stanowiska jasne i słoneczne, jak i półcień czy zupełny cień. Preferuje gleby żyzne, wilgotne, o odczynie pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubi podłoże o dużej zawartości azotu. Wymaga podlewania średnią ilością wody.
Uprawa mięty polnej również nie jest skomplikowana. Roślina jest ekspansywna – raz posadzona na danym terenie jest trudna do wyplenienia. Najlepiej zasadzić ją w ogrodzie w dużej, osobnej donicy lub pojemniku. Rozmnażać ją można z nasion, choć można też stworzyć szczepki ze starszych łodyg i ukorzenić je w ziemi. W Polsce jest całkowicie odporna na mróz, choć jej część nadziemna na zimę zamiera. Wiosną wypuszcza młode pędy z podziemnego kłącza.
Mięta polna: cięcie i nawożenie
Podcinanie mięty polnej na szczytach pędów pobudzi roślinę do silniejszego, bujniejszego krzewienia się i zmobilizuje ją do wytwarzania nowych młodych pędów bocznych.
Nawożenie mięty polnej nie jest konieczne, jednak jeśli chcemy uzyskać bardziej obfite plony, warto nawieźć ziemię azotem.
Zastosowanie mięty polnej
Z mięty polnej pozyskiwany jest olejek, który zawiera ok. 70-80% mentolu, wykorzystywanego w różnych branżach, w tym kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej. Ziele jest rośliną leczniczą. Napary z mięty polnej stosuje się przy zaburzeniach trawienia. Dawniej mięta polna była wykorzystywana do przedłużenia świeżości mleka (zapobiegała ona jego kwaśnieniu). Mięta często jest też wykorzystywana w deserach i do sporządzenia napojów chłodzących w lecie.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: -