Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Muchołówka słynie z tego, że poluje na różnego typu owady. Część jej liści to pułapki otoczone rzędem sztywnych włosków. Zamykają się pod wpływem dotknięcia. Złapana ofiara jest następnie trawiona.
Roślina ta naturalnie występuje jedynie w Karolinie Północnej i Południowej. Istnieje jednak wiele odmian muchołówek, uprawianych w doniczkach.
Wśród ciekawych odmian, które warto wymienić, będzie „Giant” (może zmieniać swój kolor), „Dracula” (o charakterystycznych pułapkach o innym kolorze wewnątrz) czy „Akai Ryu”, który znosi temperaturę od -15 aż do 45℃!
Wymagania: stanowisko i temperatura dla muchołówki
Muchołówka to roślina preferująca słoneczne stanowisko. Dobrze czuje się, jeśli latem ma zapewnioną temperaturę od 20 do 30℃. Wyjątkiem jest zima – wtedy roślina potrzebuje odpoczynku. Możesz zrezygnować z podlewania i pielęgnować ją jedynie poprzez zapewnienie temperatury od 6 do 10℃ (przez co najmniej 4 tygodnie).
Roślinę można zimować na zewnątrz, ale musi zostać dobrze okryta. Potrzebuje także ochrony przed przeciągami.
Podlewanie i pielęgnacja muchołówki
Podlewanie muchołówki musi być regularne i dokładne. Staraj się nie doprowadzić ani do przesuszenia rośliny, ani do zastoju wody. Najbezpieczniejsze będzie nalewanie wody do podstawki. Sprawdzi się tutaj woda deszczowa.
Pamiętaj - muchołówki nie należy nawozić. Potrzebne składniki pokarmowe pobiera wyłącznie z ofiar. Potrafi być przy tym wybredna, trawiąc jedynie najlepsze okazy much, mrówek czy pająków.
Choroby muchołówki
Problemy muchołówek najczęściej wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Powodem może być np. przelanie rośliny, które prowadzi do jej gnicia. Zniekształcone pułapki są z kolei odpowiedzią na zmiany miejsca lub sposobu oświetlenia. Najlepszym sposobem pomocy jest poprawa pielęgnacji – aż do osiągnięcia widocznych zmian.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Płożący
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -