Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)

Muchołówka to interesująca roślina, która zyskała popularność dzięki umiejętności łapania, a następnie trawienia owadów. Trzeba spełnić pewne wymagania, żeby o nią dobrze dbać.

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)
Muchołówka preferuje słoneczne stanowisko. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Muchołówka słynie z tego, że poluje na różnego typu owady. Część jej liści to pułapki otoczone rzędem sztywnych włosków. Zamykają się pod wpływem dotknięcia. Złapana ofiara jest następnie trawiona.

Roślina ta naturalnie występuje jedynie w Karolinie Północnej i Południowej. Istnieje jednak wiele odmian muchołówek, uprawianych w doniczkach.

Wśród ciekawych odmian, które warto wymienić, będzie „Giant” (może zmieniać swój kolor), „Dracula” (o charakterystycznych pułapkach o innym kolorze wewnątrz) czy „Akai Ryu”, który znosi temperaturę od -15 aż do 45℃!

Wymagania: stanowisko i temperatura dla muchołówki

Muchołówka to roślina preferująca słoneczne stanowisko. Dobrze czuje się, jeśli latem ma zapewnioną temperaturę od 20 do 30℃. Wyjątkiem jest zima – wtedy roślina potrzebuje odpoczynku. Możesz zrezygnować z podlewania i pielęgnować ją jedynie poprzez zapewnienie temperatury od 6 do 10℃ (przez co najmniej 4 tygodnie).

Roślinę można zimować na zewnątrz, ale musi zostać dobrze okryta. Potrzebuje także ochrony przed przeciągami.

Podlewanie i pielęgnacja muchołówki

Podlewanie muchołówki musi być regularne i dokładne. Staraj się nie doprowadzić ani do przesuszenia rośliny, ani do zastoju wody. Najbezpieczniejsze będzie nalewanie wody do podstawki. Sprawdzi się tutaj woda deszczowa.

Pamiętaj - muchołówki nie należy nawozić. Potrzebne składniki pokarmowe pobiera wyłącznie z ofiar. Potrafi być przy tym wybredna, trawiąc jedynie najlepsze okazy much, mrówek czy pająków.

Choroby muchołówki

Problemy muchołówek najczęściej wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Powodem może być np. przelanie rośliny, które prowadzi do jej gnicia. Zniekształcone pułapki są z kolei odpowiedzią na zmiany miejsca lub sposobu oświetlenia. Najlepszym sposobem pomocy jest poprawa pielęgnacji – aż do osiągnięcia widocznych zmian.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.