Charakterystyka nachyłka okółkowego
Coreopsis verticillata to wieloletnia bylina formująca zwarte, krzaczaste kępy. Mimo iż rozrasta się ona dzięki podziemnym rozłogom, nie jest szczególnie ekspansywna. Hodowcy lubią tę roślinę za bogactwo gwiaździstych kwiatów oraz ich żywą, bardzo atrakcyjną kolorystykę. Płatki u podstawowej odmiany mają intensywnie żółty kolor.
Wzniesione pędy nachyłka są cienkie, ale za to silnie rozgałęzione. Rosną na nich delikatne, równowąskie, pierzaste liście. Przez cały okres wegetacyjny zachowują one swoje zielone zabarwienie.
Kwiaty nachyłka okółkowego pojawiają się w lipcu i utrzymują na gałęziach aż do września. Zebrane są one na szczytach pędów w koszyczki. Rabata obsadzona kilkoma takimi roślinami będzie przypominała barwny, puszysty kobierzec.
Popularne odmiany nachyłka okółkowego
Nachyłek okółkowy to roślina o co najmniej kilku ciekawych odmianach.
- Ruby Frost – ma intensywnie czerwone kwiaty z białymi brzegami;
- Sunstar Rose – cechą charakterystyczną odmiany są intensywnie różowe kwiaty z białymi brzegami;
- Madras Magic – jej łodygi zdobią kwiaty o burgundowo-różowym zabarwieniu;
- Lemon Punch – jak sama nazwa wskazuje, posiada kwiaty w kolorze żółto-różowym.
Nachyłek okółkowy: uprawa i pielęgnacja
Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, choć odrobina cienia raczej jej nie zaszkodzi. Ma ona cienkie łodygi, dlatego w miarę możliwości trzeba sadzić ją w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru.
Najlepsza gleba dla nachyłka okółkowego to ta przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna i zasobna w składniki odżywcze. Słabo rośnie on w podłożach ciężkich, zbitych.
W lecie warto regularnie podlewać nachyłka. Bez problemu przetrwa on okresową suszę, ale może ona negatywnie wpłynąć na jego wygląd.
Usuwanie suchych kwiatostanów może wydłużyć kwitnienie tej byliny. Jesienią warto krótko ściąć pędy nachyłka, by wzmocnić go przed nadejściem zimy. Taki zabieg ograniczy również jego samozasiew.
Nachyłka okółkowego można rozmnożyć poprzez zasiew jesienią lub wiosną, jak również podział kępy w okresie wiosennym.
Nachyłek okółkowy: zastosowanie
Nachyłek okółkowy doskonale nadaje się do rabat. Karłowe jego odmiany można zaaranżować z innymi roślinami w skalniakach. Bylina ta najefektowniej prezentuje się, gdy jest posadzona w grupach – po kilka lub kilkanaście sztuk. Znakomicie koresponduje ona z klimatem ogrodów wiejskich i naturalistycznych.
Choroby i szkodniki nachyłka okółkowego
Nachyłek należy do grupy roślin szczególnie lubianych przez ślimaki. Często można zauważyć na roślinie wodniste plamy, które powiększają się i brązowieją w zastraszającym tempie, co świadczy o rozwoju szarej pleśni. Spośród innych, często występujących chorób trzeba wymienić również plamistość liści. Na nachyłkach żerują również mszyce, których obecność zauważysz po osłabionym wzroście, deformacji liści, licznych przebarwieniach oraz zamieraniu wierzchołków roślin.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony, kulisty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: nie