Właściwości gatunku i inne paprocie adiantum
Uprawa w donicy nie przyniesie spektakularnych efektów. Osiąga ona zaledwie do 30 cm wysokości i tworzy luźne kępy, które najlepiej rozrastają się na parapetach okien północnych. Niekropień właściwy posiada też pełzające kłącza. Skąd jego nazwa? Jasnozielone listki mają właściwości hydrofobowe, więc wysychają dużo szybciej niż u innych roślin. Na ich obrzeżach pojawiając się zarodniki, dzięki którym roślina może się rozmnażać. Inne ciekawe paprocie z rodzaju to m.in. niekropień stopowaty. To roślina pochodząca z północnej części Stanów Zjednoczonych potrafi przeżyć w temperaturę nawet do -30°C.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla adiantum
Niekropień właściwy toleruje zacienione miejsca i temperaturę do -5°C. Nie lubi zbyt częstej zmiany stanowiska oraz przeciągów. Słabo znosi też kontakt z dymem papierosowym i innymi zanieczyszczeniami powietrza, dlatego lepiej czuje się w miejscu z dala od zatłoczonych ulic.
Aby zapewnić tej paproci optymalne warunki, posadź ją w słoju, terrarium lub paludarium. Przy wysokiej wilgotności powietrza roślina ta dobrze znosi również temperaturę powyżej 21°C.
Podlewanie i pielęgnacja niekropienia
Jeśli zdecydujesz się na posadzenie tej paproci w donicy, utrzymuj wilgotność gleby na średnim poziomie. Podlewanie adiantum przez spodek lub podstawkę, pozwoli Ci na lepszą kontrolę nad ilością wody w ziemi. Możesz w jej uprawie również zastosować hydrożel.
Choroby adiantum
Niekropień właściwy to roślina, która lubi wilgotną glebę. Aby zapobiec gniciu korzeni, zwracaj szczególną uwagę na częstotliwość podlewania. Jeśli zauważysz biały nalot lub czerniejące, rozpadające się korzenie, wymień podłoże i zastosuj środki grzybobójcze.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, przewisający, luźny
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak