Charakterystyka omanu wielkiego
Endemicznym obszarem występowania omanu wielkiego jest Europa i Azji Środkowej. Oman wielki jest wysoką rośliną, która „wyciąga się” do słońca, osiągając niekiedy ponad dwa metry wysokości!
Łodyga rośliny jest gruba i pokryta drobnym, wełnistym meszkiem. Pokrój rośliny określany jest jako wzniesiony. Liście omanu wielkiego mają lancetowaty kształt, a ich wielkość jest proporcjonalnie duża wobec reszty. Pod ziemią tej astrowatej rośliny znajdują się bulwiaste kłącza, które były spożywane w starożytnym Rzymie w kandyzowanej postaci.
Dorodne kwiaty omanu wielkiego mają słoneczną, intensywnie żółtą barwę. Na kwiat składa się kilka koszyczków zebranych w tak zwaną wiechę (typ kwiatostanu) oraz cienkie, rureczkowate płatki kwiatowe. Kwitnienie omanu przypada na lipiec i sierpień.
Ciekawostka, łacińska nazwa omanu wielkiego, czyli Inula helenium, związana jest z legendą o pięknej Helenie Trojańskiej. Według podań roślina wyrosła z ziemi dzięki uronionym przez porwaną Helenę łez.
Oman wielki: wymagania i stanowisko
Ta ciekawa, wieloletnia roślina posiada kluczową dla niedoświadczonych ogrodników zaletę – nieduże wymagania środowiskowe. Oman wielki najlepiej czuje się w dość żyznej i wilgotnej glebie, warto zastosować tu mieszankę przeciętnej ziemi ogrodniczej z próchniczą oraz torfem.
Abyśmy mogli cieszyć się okazałymi kwiatami omanu wielkiego, wybierzmy dla niego dobrze oświetlone, słoneczne stanowisko. Roślina poradzi sobie co prawda w lekkim półcieniu, jednak dla zapewnienia obfitego kwitnienia warto postawić na dużą ilość światła.
Jak uprawiać i pielęgnować oman wielki w swoim ogrodzie?
Zabiegi pielęgnacyjne byliny nie wykraczają specjalnie poza podstawową opiekę ogrodniczą. Oman wielki jest rośliną mrozoodporną. Dobrze znosi również przejściowe susze. Jednak podczas przedłużających się upałów warto zadbać o częstsze podlewanie omanu.
Oman wielki możemy zarówno posadzić w swoim ogrodzie za pomocą sadzonek, jak i poprzez wysiew nasion. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości podczas sadzenia, ponieważ oman wielki osiąga spore rozmiary i dotyczy to zarówno części nadziemnej, jak i podziemnej.
Właściwości ziela omanu wielkiego
Kłącza rośliny są cenionym od lat surowcem leczniczym. Pozyskiwanie materiału roślinnego powinno odbywać się wczesną wiosną lub jesienią. Bulwy omanu wielkiego stosuje się do wytwarzania nalewek i syropów, które powstają ze świeżych zbiorów. Możemy również przygotować historyczny, rzymski rarytas, czyli kandyzowany korzeń omanu. Kłącza można suszyć – właśnie w takiej suszonej, a następnie sproszkowanej, formie są najczęściej spotykane w aptekach i sklepach zielarskich.
Oman wielki stosowany jest przy wielu dolegliwościach.
- W niestrawnościach żołądkowych polecane są nalewki i napary z kłącza oraz kwiatów;
- Można stosować go podczas antybiotykoterapii lub po prostu jako profilaktyczne wzbogacenie mikroflory jelitowej;
- Oman wielki pomoże w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, w tym także chrypki.
- Roślina wspiera w walce z trądzikiem i innymi chorobami skóry.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 1-2m, 2-3m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: -