Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Naturalnym środowiskiem Osteospermum jest Afryka Południowa. W Polsce uprawia się gatunek Osteospermum eklonis, nie bez powodu nazywany stokrotką afrykańską. Liczne kwiaty w postaci koszyczków przypominają duże stokrotki. Kwitnienie utrzymuje się od czerwca aż do późnej, mroźnej jesieni. Do najpopularniejszych odmian należy fioletowa „Osoutis”, brzoskwiniowa „Peach”, żółta „Lemon” i biała „Arctur”.
Mnogość kolorów sprawia, że z pomocą osteospermum łatwo zaaranżujesz atrakcyjny zakątek na balkonie lub tarasie. Wysokość roślin dochodzi zaledwie do 30 centymetrów. Nie potrzebują one dużych, ciężkich donic. Prezentowany gatunek może też zdobić fronty rabat. Będzie tworzył plamy intensywnych barw na tle ciemnej zieleni iglaków.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla osteospermum
Najlepszym stanowiskiem do uprawy osteospermum jest miejsce ciepłe, zaciszne i słoneczne. Gatunek ten nie jest zbytnio wrażliwy na mróz. Nie toleruje zalewania korzeni wodą. Ziemia musi być zatem przepuszczalna, a doniczki zaopatrzone w drożne odpływy.
Uprawa i pielęgnacja osteospermum
Osteospermum doskonale wygląda w dużej grupie złożonej z jednej odmiany. Zalecana rozstawa to minimum 10x20 centymetrów. Do obfitego kwitnienia niezbędne jest regularne nawożenie rośliny. Pielęgnacja obejmuje też usuwanie obsychających koszyczków. Zabieg ten ułatwia zawiązywanie nowych pędów i wzmacnia rozkrzewianie.
Sposoby na rozmnażanie osteospermum
Samodzielne rozmnażanie osteospermum obejmuje wysiew nasion do skrzynek na początku wiosny. Uzyskane rośliny posadź na miejscu stałym w połowie maja.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie