Liściaste

Owies zwyczajny (Avena sativa)

Owies zwyczajny prawdopodobnie pochodzi od owsa głuchego. Nie jest on trudny w uprawie, a ma duże znaczenie dla przemysłu spożywczego i hodowli zwierząt. O czym musisz wiedzieć, decydując się na uprawę tej rośliny?

Owies zwyczajny (Avena sativa). Fot. 123RF.com

Owies uprawiany jest na terenie strefy umiarkowanej Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W naszym kraju hoduje się odmianę jarą (jednoroczną), gdyż ozima nie spełnia kryteriów zimoodporności i zimotrwałości.

Jak wygląda owies zwyczajny?

Owies to gatunek zbóż dorastający do ok, 100-130 cm. Łodygi owsa nazywane źdźbłami są obłe i nagie. Czasem rozrastają się one nawet na ponad metr wysokości. Podzielone są one na puste międzywęźla oraz węzły, które nadają im odpowiednią sztywność. Źdźbła otoczone są długimi, lancetowatymi liśćmi o szorstkiej powierzchni.

Kwiatostany owsa zwyczajnego mają formę wiech. Oś wiechy stanowi przedłużenie ostatniego międzywęźla na pędzie. Z jej węzłów wyrastają odgałęzienia boczne zakończone kłoskami.

W zależności od kształtu, który przybierają kwiatostany, dzieli się je na:

  • wiechy rozpierzchłe,
  • wiechy chorągiewkowate.

Owocami owsa są podługowate ziarniaki otoczone plewkami.

Owies zwyczajny: uprawa i wymagania

Owies zwyczajny nie potrzebuje do wzrostu dużej ilości słońca. Zalicza się on do roślin preferujących wilgoć i chłód. Z tego powodu wysiewa się go najwcześniej ze wszystkich zbóż, czyli już na przełomie marca i kwietnia. Podczas zasiewu należy zachować odpowiedni odstęp. Zbyt duża gęstość obniża wartość plonu.

Avena sativa wyróżnia się mocno rozwiniętym systemem korzeniowym. Dlatego można go uprawiać w glebach mniej urodzajnych. Owies jest w stanie samodzielnie pobrać z ziemi potrzebne mu składniki.

Ziemia pod uprawę zwyczajnego tego zboża nie powinna być przepuszczalna. Potrzebuje ono wilgoci w podłożu, zwłaszcza w czasie wchodu plewek oraz na etapie formowania się kłosków.

Owies zwyczajny nie toleruje dużych mrozów, ale z lekkimi przymrozkami radzi sobie całkiem nieźle. Jego uprawy są mało podatne na zachwaszczanie.

Problematyczny w przypadku tego zboża bywa długi okres wegetacji oraz nierównomierne dojrzewanie ziarniaków. Zbiór można rozpocząć dopiero końcem lipca. Owies bywa atakowany przez mątwika zbożowego i skrzypionkę.

Zastosowanie dla owsa zwyczajnego

Z ziarna owsa produkuje się płatki, kaszę, mąkę, zaś z jego osłonek otręby. Zawiera ono dużą ilość błonnika, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i soli mineralnych. Ziarno, plewy oraz słoma owsa znajdują zastosowanie jako pasza dla bydła. Jego ziele i ziarna wykorzystywane są do produkcji kosmetyków dla skóry alergicznej, skłonnej do podrażnień.

Owies hodowany jest jako roślina o znaczeniu fitosanitarnym. Co to oznacza? Jego korzenie wytwarzają alkaloid o nazwie skopoletyna hamujący rozwój patogenów odpowiedzialnych za rozwój chorób grzybowych u podstawy źdźbła. Zasiane po nim zboża dobrze rosną i plonują.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Owies zwyczajny (Avena sativa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.