Palma sabałowa, lub także bocznia piłkowana, to okazała palma z rodziny arekowatych. W Polsce jest uprawiana dopiero od kilku lat. Przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie rośnie na Kubie i w takich stanach, jak: Oklahoma, Alabama, Floryda, Luizjana, Arkansas, Georgia, Missisipi, Karolina Północna i Karolina Południowa. Poszukują jej głównie miłośnicy egzotycznych roślin, których zachwyca swoim pięknym wyglądem.
Jak wygląda palma sabałowa?
Palma sabałowa jest dość niska – osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Sprawia wrażenie krzaczastej rośliny, bo jej wachlarzowate, ciemnozielone i ogromne liście rosną na długich ogonkach, a wyrastają z podziemnego lub częściowo podziemnego pnia.
Nowe przyrosty na roślinie pojawiają się w dość wolnym tempie. Dopiero po kilku latach możliwe jest obserwowanie spektakularnych kęp.
Wygląd i uprawa
Gleba pod uprawę palmy sabałowej powinna być przepuszczalna, próchnicza oraz o obojętnym pH.
Roślina preferuje jasne lub lekko zacienione stanowisko. Ważne, aby nie była narażona na silne działanie promieni słonecznych. Nie lubi również suchego powietrza. Jeśli zdecydujesz się na jej uprawę, odpowiednio często zraszaj liście. W maju można wystawić palmę do ogrodu. Chroń roślinę przed wiatrem i przeciągami.
Podlewanie powinno być umiarkowane. To, czego roślina na pewno nie zniesie, to stojąca woda w korzeniach, która może doprowadzić do ich zgnilizny. Starsze osobniki palmy mogą wytrzymać krótkotrwałe spadki temperatury, nawet do -20 stopni Celsjusza. Optymalne jest jednak zimowanie w temperaturze od 10 do 15 stopni.
Szkodniki i choroby
Roślinę czasem atakują takie szkodniki, jak przędziorki. Pojawiają się, gdy gleba jest zbyt sucha. Jeśli liście są żółte, mają drobne plamki oraz opadają, to znak, że pora walczyć z owadami. W tym celu wykorzystaj specjalne opryskowe preparaty na roślinę.
Rozmnażanie, nawożenie i przesadzanie palmy sabałowej
Palma sabałowa potrzebuje nawożenia od kwietnia do września. W tym celu wykorzystaj nawóz do roślin zielonych lub specjalny nawóz przeznaczony do uprawy palm.
Przesadzanie jest potrzebne jedynie wtedy, gdy korzenie prawie rozsadzają doniczkę.
Rozmnażanie palmy sabałowej odbywa się z nasion. Można również spróbować to zrobić z poziomej łodygi lub kłącza.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Wyprostowany
Termin kwitnienia: Lipiec
Zimozielone: -