Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

Pęcherznica cieszy się dużą popularnością wśród hodowców z uwagi na wysokie walory dekoracyjne. Stanowi ona wspaniałą ozdobę ogrodu przez cały rok.

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
Pęcherznica kalinolistna jest odporna, a do tego ma niewielkie wymagania oraz barwne liście. Poza tym pięknie kwitnie. Fot. 123RF.com

To dosyć rozłożysty krzew liściasty. Wyróżnia się on szybkim tempem wzrostu i dużą łatwością rozkrzewiania. Pęcherznica maksymalnie osiąga 2-3 metrów wysokości oraz nawet 5 metrów średnicy.

Pęcherznica kalinolistna: charakterystyka

Pędy tej rośliny są proste, wzniesione. W początkowych fazach rozwoju mają one zielone lub czerwone zabarwienie. Wraz z czasem pokrywająca je kora przybiera brązowe tony i zaczyna się łuszczyć.

Liście zazwyczaj są ząbkowane, 3-klapowe. W zależności od odmiany mogą mieć one kolor: zielony, żółty lub czerwony. Wizualnie przypominają one liście kaliny koralowej. Stąd zresztą wzięła się nazwa tego krzewu.

Kwiaty pęcherznicy kalinolistnej są drobne, zebrane w baldachogrona. Mogą mieć one barwę białą lub jasnoróżową. Charakterystyczne są dla nich długie pręciki, dzięki którym kwiatostany wyglądają, jakby były okryte puchem.

Owocostany składają się z kilku rozdętych mieszków. Osadzone są one na długich szypułkach. Owoce przed dojrzeniem mają jaskrawoczerwone zabarwienie. Wraz z czasem usychają, a ich kolor zmienia się na ciemny brąz. Pękając, uwalniają one na zewnątrz nasionka.

Najciekawsze odmiany pęcherznicy kalinolisntej

  • Diabolo – krzew z pędami w kolorze mahoniowo-brązowym, lśniącymi liśćmi zachowanymi w odcieniu ciemnej czerwieni oraz kremowobiałymi kwiatostanami.

  • Dart’s Gold – roślina o gęstym, kulistym pokroju z intensywnie żółtymi liśćmi, które jesienią przybierają barwę czerwono-żółtą.

  • Andre – odmiana z purpurowymi, połyskującymi liśćmi, do których w okresie kwitnienia dołączają kwiatostany w kolorze różowym.

  • Red Baron – młode liście tej rośliny mają kolor miedziany, który w późniejszym czasie przechodzi w ciemną czerwień efektownie kontrastującą z obfitymi biało-różowymi baldachogronami.

Jak uprawiać i pielęgnować pęcherznicę kalinolistną?

To jeden z ładniejszych krzewów, a do tego prostszych w uprawie. Optymalne warunki do hodowli tej rośliny to: słoneczne stanowisko i żyzna gleba o umiarkowanej wilgotności. Pęcherznica dobrze poradzi sobie w półcieniu, a także w jałowym podłożu. Nie jest ona podatna na niskie temperatury, silny wiatr, choroby, szkodniki.

Rozmnażanie pęcherznicy kalinolistnej można przeprowadzić na drodze sadzonkowania fragmentów pędów, a także poprzez odrosty korzeniowe. W grę wchodzi również wysiew, ale bez gwarancji, że młoda roślina będzie miała cechy tej matecznej.

Choroby i szkodniki pęcherznicy kalinolistnej 

Pęcherznica kalinolistna jest dość odporna na występowanie chorób i szkodników. Mimo to czasami może ją zaatakować m.in. mączniak, antraknoza czy plamistość liści. Wśród szkodników największe zagrożenie stanowią mszyce i przędziorki. W razie zauważenia niepokojących objawów warto zastosować specjalne środki ochrony roślin. 

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Rozłożysty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.