Jak wygląda peperomia prostrata?
Roślina ta mierzy ok. 30 cm i tworzy długie czerwono-brązowe pędy. Obficie porastają je niewielkie listki o okrągłym kształcie i żywo zielonym zabarwieniu. Są one grube i mięsiste, gdyż peperomia magazynuje w nich wodę. Na błyszczącej powierzchni liści widoczne są ciemniejsze przebarwienia tworzące coś na kształt marmurkowego wzorku. Wygląd liści peperomii rotundifolia budzi skojarzenia ze skorupą żółwia. Jej drobne kwiatki skupione są w długie i cienkie kwiatostany górujące nad liśćmi. Nieco przypominają one smukłe kłosy.
Peperomia prostrata: stanowisko i uprawa
W naszym klimacie peperomia prostrata uprawiana jest w doniczkach. Preferuje stanowiska z lekko rozproszonym światłem. Nie jest wskazana bezpośrednia ekspozycja tej rośliny na słońce. W takich warunkach jej liście mogą płowieć, a nawet ulec poparzeniu.
Peperomia prostrata naturalnie porasta lasy tropikalne, stąd jej zamiłowanie do półcienia i wilgoci w powietrzu. Peperomia lubi wilgoć w powietrzu, ale źle znosi jej nadmiar w ziemi. Dobrze służy jej lekka, przepuszczalna gleba zasobna w składniki odżywcze.
Na spodzie doniczki powinny znajdować się otwory, zaś przy jej dnie gruba warstwa drenażowa. Nadmiar wody z podstawki należy od razu usuwać. Korzenie i nasady pędów peperomii zwisającej są mocno podatne na gnicie.
Jej system korzeniowy jest raczej niewielki i delikatny. Dlatego też należy ją uprawiać w płytkich, ale szerokich donicach. Przesadzanie rośliny zaleca się w dopiero w momencie, gdy korzenie zaczynają przerastać naczynie.
Podlewanie i podcinanie
Peperomię podlewaj, gdy jej podłoże jest suche. W lecie trzeba ją nawadniać co 7-10 dni, zaś w czasie zimy raz na 2-3 tygodnie. Zasilanie płynnym nawozem wieloskładnikowym należy przeprowadzać od wiosny do jesieni. Nawóz powinien być rozwodniony. Przenawożona roślina będzie gubić liście.
W ciągu roku pędy pieprzówki zwisającej mogą wydłużyć się nawet o 10 cm. Podcinanie prowadzi do ich zagęszczenia. Właśnie ze względu na pędy roślina najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach.
Rozmnażanie
Rozmnażanie peperomii można wykonać poprzez sadzonki pędowe. Ścięte końcówki pędów szybko ukorzeniają się w lekko wilgotnym torfowym podłożu.
Peperomia zwisająca: choroby i szkodniki
Peperomia jest odporna na choroby – z wyjątkiem grzybiczych wynikających z przelania. Czasem atakują ją wełnowce. Można je rozpoznać po obecności w kątach liści białej, lepkiej substancji. Drobne pajęczynki pod liśćmi mogą oznaczać, że peperomia zmaga się z przędziorkami.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Przewisający
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak