Przetacznik długolistny: wygląd rośliny
Przetacznik długolistny to bylina o kępiastym pokroju, osiągająca wysokość od 70 do 100 centymetrów. Jej łodygi są proste, nagie lub krótko owłosione. Uwagę zwracają smukłe, lancetowate liście, których długość może wynosić nawet do 15 centymetrów. Liście są piłkowane, nasada zwężona albo sercowata.
Przetacznik uprawia się jako roślinę dekoracyjną dla jego pięknych, długich kwiatostanów. Charakterystyczne kłosowate grona pojawiają się na końcach łodyg w czerwcu i kwitną aż do końca sierpnia. Mogą mieć nawet 25 cm długości. Na nich osadzone są gęsto drobne kwiaty, o średnicy około 8 mm. Przybierają barwy od jasnoniebieskiego po liliowy i fioletowy.
Uprawa przetacznika długolistnego
Przetacznik jest rośliną mało kłopotliwą w uprawie. Jako bylina łąkowa preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione i żyzne. Lubi podłoża średnio wilgotne i przepuszczalne. Najlepiej rozwija się i kwitnie, mając pod sobą glebę o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym.
Pielęgnacja przetacznika nie jest skomplikowana. Polega głównie na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów, co umożliwia powtórne zawiązywanie się pąków i dłuższe kwitnienie. Przetacznik długolistny lubi gleby świeże, więc w trzecim roku po przekwitnieniu można przesadzić go na nowe stanowisko lub podsypać ziemię kompostem.
Przetacznik długolistny: zastosowanie
Ozdobne kwiaty przetacznika najlepiej prezentują się w ogrodach naturalistycznych oraz tych w stylu angielskim czy rustykalnym. Można sadzić go w rabatach bylinowych, łąkach kwietnych i przy skalnikach. Przetacznik jest dość wysoki, więc stanowi doskonałe tło dla innych, niższych roślin ozdobnych. Świetnie prezentuje się także w sąsiedztwie innych odmian przetaczników, na przykład różowego przetacznika Aspire czy First Love.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: nie