Rannik zimowy: jak wygląda?
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną o zwartym, niskim pokroju. Dorasta raptem do 10 centymetrów. Jego kwitnienie zapowiada zwykle wiosnę.
Małe, ciemnozielone liście wyrastają na długich ogonkach. Znajdują się tuż pod kwiatostanem i otaczają go dookoła. Żółte, jaskrawe, kielichowate kwiaty otwierają się o świcie i zamykają o zmierzchu. Przypominają kształtem promieniste słoneczka. Wydzielają bardzo przyjemny zapach i są miododajne.
Uprawa rannika zimowego
Rannik zimowy nie jest rośliną bardzo wymagającą pod względem uprawy. Gleba powinna być jednak bardzo żyzna, a stanowisko słoneczne. Pielęgnacja rośliny ogranicza się do podlewania i wyrywania chwastów, które rosną wokół rannika. Bulwy rozmnażają się bardzo szybko. Sadzenie najlepiej przeprowadzać w trakcie zimy i jesieni. Zanim jednak zakopiesz bulwy w gruncie, pomocz je w wodzie i zostaw w niej nawet na 14 godzin.
Roślina znana jest z wytwarzania wielu nasion, które można sadzić późną wiosną, wprost do zimnego gruntu. Gdy rannik wytworzy kępy, to oznaka, że zapewniłeś mu idealne warunki wzrostu.
Ciekawostka! Rannik nie występuje naturalnie w Polsce. Pochodzi z Włoch, Francji i Bałkanów. Obecnie można go spotkać tylko w starych parkach i ogrodach botanicznych.
Zastosowanie rannika
Rannik zimowy tworzy ciekawe kompozycje rabatowe z przebiśniegami, pierwiosnkami lub wrzoścem czerwonym, który stanowi doskonałe tło kolorystyczne dla rośliny. Dobrym miejscem do uprawy byliny są zacienione miejsca pod większymi drzewami i krzewami.
Gdy uprawiasz ogródek skalny, dobrym wyborem będzie posadzenie tam rannika. Świetnie komponuje się z roślinami o identycznej budowie. Tworzy to wyjątkowy efekt, zadowalający oko każdego ogrodnika, który hoduje te piękne kwiaty.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: Do 0,1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Styczeń, luty, marzec
Zimozielone: -