Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Rzodkiewka (Raphanus dativus var. radicula)

Rzodkiewka to chyba jedna z najpopularniejszych nowalijek. Jest łatwa w uprawie i z powodzeniem można sadzić ją nawet w przydomowym ogrodzie.

Rzodkiewka (Raphanus dativus var. radicula)
Rzodkiewka (Raphanus dativus var. radicula). Fot. 123RF. com

Rzodkiewka: charakterystyka

Rzodkiewka to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych odmian rzodkwi zwyczajnej. Należy do rodziny kapustowatych. Charakteryzuje ją wyjątkowo krótki okres wegetacji, więc często uprawia się ją nawet w małych, przydomowych warzywniakach.

Rzodkiewka to roślina o kępiastym pokroju. Wytwarza rozetę liści oraz zgrubienie korzeniowe, które w zależności od odmiany może mieć barwę czerwoną, różową albo fioletową. Kolor bulwy jest jednorodny, ale zdarzają się odmiany z białą częścią przykorzeniową. Miąższ rzodkiewki jest biały lub różowawy.

Wymagania uprawowe rzodkiewki

Rzodkiewkę należy uprawiać w miejscach nasłonecznionych. Roślina nie lubi cienia ani dużego zagęszczenia innych roślin. W takich warunkach tworzy więcej liści oraz niewielkie korzenie. Doskonale radzi sobie w chłodzie. Optymalny zakres temperatur dla prawidłowego wzrostu i rozwoju rzodkiewki wynosi około 12-14°C. Roślina dobrze znosi okazjonalne przymrozki, ale długotrwałe spadki temperatury mogą jej zaszkodzić.

Rzodkiewka preferuje gleby żyzne, próchniczne i dobrze przepuszczalne. Lubi stanowiska z ziemią umiarkowanie wilgotną, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Do uprawy warto też wybierać podłoża, które szybko się nagrzewają.

Rzodkiewka: siew nasion i zbiory

Nasiona rzodkiewki, w zależności od odmiany, wysiewa się w marcu, kwietniu, sierpniu albo wrześniu. Nie należy wysiewać jej w ciepłych miesiącach, czerwcu oraz lipcu, bo roślina szybko przechodzi wtedy w fazę kwitnienia i staje się nieprzydatna. Aby zapewnić sobie dłuższy termin zbioru, nasiona można siać partiami, na przykład co 10 dni. Nasiona należy wysiać na głębokości około 1 centymetra, w rzędach oddalonych o 15-20 centymetrów.

Uprawa rzodkiewki: pielęgnacja

Pielęgnacja rzodkiewki opiera się głównie na podlewaniu i odchwaszczaniu. Roślina ta ma duże potrzeby wodne, dlatego zwłaszcza w okresie duszy należy pamiętać o jej nawadnianiu. Podłoże powinno być dobrze wilgotne, ale nie mokre. W zbyt suchej glebie zgrubienia korzeniowe są nadmiernie wydłużone. Ziemię trzeba też regularnie odchwaszczać i pikować zbyt zagęszczone kępy liści.

Do uprawy rzodkiewki nie należy stosować nawozów mineralnych, bo warzywo to ma tendencję do kumulacji azotanów. Przy stosowaniu obornika można siać ją dopiero w 2-3 roku po nawożeniu. Uprawiając rzodkiewkę na żyznym podłożu, można całkowicie zrezygnować z nawożenia, a gleby słabsze nawozić kompostem.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Rzodkiewka (Raphanus dativus var. radicula)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.